Slovensko se loučilo s bývalým šéfem policie Lučanským, zemřel po pokusu o sebevraždu

Několik stovek lidí se dnes přišlo rozloučit s bývalým slovenským policejním prezidentem Milanem Lučanským, který zemřel na konci loňského roku po pokusu o sebevraždu ve vazbě. Úmrtí stíhaného policejního generála už dříve využila opozice ke kritice vlády, na sociálních sítích se zase šířily nepotvrzené informace, že nešlo o sebevraždu.

Pietní vzpomínka na jednapadesátiletého Lučanského, který čelil obvinění z korupce, se konala v jeho rodné obci Štrba, jež se nachází pod Vysokými Tatrami. Smuteční obřad v místním kostele byl prostřednictvím reproduktoru přenášen do vnějších prostor, kde se shromáždilo mnoho lidí. Portál Pluska.sk napsal, že mezi nimi byli i váleční veteráni.

Pozůstalí dostali od hygieniků výjimku z nařízení, podle kterého se pohřbů může na Slovensku kvůli koronavirové nákaze účastnit nanejvýš šest lidí. Do kostela ve Štrbě se mohlo dostat 30 lidí, všichni se ale podle médií museli prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Mezi účastníky kromě příbuzných Lučanského nechyběl ani někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák.

Premiér Igor Matovič i předseda parlamentu Boris Kollár poslali do Štrby věnce, prezidentka Zuzana Čaputová zase vdově po Lučanském napsala kondolenční dopis. Ministerstvo vnitra se v den posledního rozloučení s Lučanským rozhodlo vyvěsit na svých budovách i budovách policejního prezidia černou vlajku, byť dříve takový krok ministr vnitra Roman Mikulec odmítl.

Televize TA3 uvedla, že Lučanského přišli uctít lidé k policejním budovám v několika městech po celé zemi.

Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková dříve opakovaně řekla, že Lučanský zemřel po pokusu o sebevraždu a že tragedie je politicky zneužívaná. Kolíková odmítla výzvu opozice k demisi, v souvislosti s úmrtím Lučanského rezignoval šéf slovenské vězeňské správy. Ministryně zřídila zvláštní komisi, která má prošetřit okolnosti úmrtí Lučanského. Členy komise jsou kromě zástupců koalice, opozice či médií také například někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na sociálních sítích se šířily nepotvrzené informace, že Lučanský byl v cele zbitý.

Příbuzní Lučanského podle dostupných informací zatím nedali souhlas na zveřejnění zdravotní dokumentace po zemřelém. Rodinu zastupuje europoslanec a bývalý soudce Miroslav Radačovský, který byl zvolen poslancem Evropského parlamentu na kandidátní listině krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Lučanský se stal šéfem slovenské policie v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Na funkci policejního prezidenta rezignoval loni v létě po nástupu nynější vlády. Lučanského v prosinci policie zadržela a obvinila z korupce; podle tisku byl podezřelý z braní úplatků ve výši přes půl milionu eur (13 milionů korun).

Po loňských parlamentních volbách bylo v různých kauzách vícero představitelů různých institucí z dob předchozího dlouholetého vládnutí sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, a také soudci a šéf elitní složky prokuratury. Ve vazbě skončil také Lučanského předchůdce ve funkci policejního prezidenta Tibor Gašpar a další někdejší členové nejvyššího vedení policie. Fico dříve tvrdil, že vládní koalice udělala z vazby politický a mučící nástroj.

Milan Lučanský Slovensko Policie SR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy