Slovensko se loučilo s bývalým šéfem policie Lučanským, zemřel po pokusu o sebevraždu

Několik stovek lidí se dnes přišlo rozloučit s bývalým slovenským policejním prezidentem Milanem Lučanským, který zemřel na konci loňského roku po pokusu o sebevraždu ve vazbě. Úmrtí stíhaného policejního generála už dříve využila opozice ke kritice vlády, na sociálních sítích se zase šířily nepotvrzené informace, že nešlo o sebevraždu.

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pietní vzpomínka na jednapadesátiletého Lučanského, který čelil obvinění z korupce, se konala v jeho rodné obci Štrba, jež se nachází pod Vysokými Tatrami. Smuteční obřad v místním kostele byl prostřednictvím reproduktoru přenášen do vnějších prostor, kde se shromáždilo mnoho lidí. Portál Pluska.sk napsal, že mezi nimi byli i váleční veteráni.

Pozůstalí dostali od hygieniků výjimku z nařízení, podle kterého se pohřbů může na Slovensku kvůli koronavirové nákaze účastnit nanejvýš šest lidí. Do kostela ve Štrbě se mohlo dostat 30 lidí, všichni se ale podle médií museli prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Mezi účastníky kromě příbuzných Lučanského nechyběl ani někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák.

Premiér Igor Matovič i předseda parlamentu Boris Kollár poslali do Štrby věnce, prezidentka Zuzana Čaputová zase vdově po Lučanském napsala kondolenční dopis. Ministerstvo vnitra se v den posledního rozloučení s Lučanským rozhodlo vyvěsit na svých budovách i budovách policejního prezidia černou vlajku, byť dříve takový krok ministr vnitra Roman Mikulec odmítl.

Televize TA3 uvedla, že Lučanského přišli uctít lidé k policejním budovám v několika městech po celé zemi.

Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková dříve opakovaně řekla, že Lučanský zemřel po pokusu o sebevraždu a že tragedie je politicky zneužívaná. Kolíková odmítla výzvu opozice k demisi, v souvislosti s úmrtím Lučanského rezignoval šéf slovenské vězeňské správy. Ministryně zřídila zvláštní komisi, která má prošetřit okolnosti úmrtí Lučanského. Členy komise jsou kromě zástupců koalice, opozice či médií také například někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na sociálních sítích se šířily nepotvrzené informace, že Lučanský byl v cele zbitý.

Příbuzní Lučanského podle dostupných informací zatím nedali souhlas na zveřejnění zdravotní dokumentace po zemřelém. Rodinu zastupuje europoslanec a bývalý soudce Miroslav Radačovský, který byl zvolen poslancem Evropského parlamentu na kandidátní listině krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Lučanský se stal šéfem slovenské policie v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Na funkci policejního prezidenta rezignoval loni v létě po nástupu nynější vlády. Lučanského v prosinci policie zadržela a obvinila z korupce; podle tisku byl podezřelý z braní úplatků ve výši přes půl milionu eur (13 milionů korun).

Po loňských parlamentních volbách bylo v různých kauzách vícero představitelů různých institucí z dob předchozího dlouholetého vládnutí sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, a také soudci a šéf elitní složky prokuratury. Ve vazbě skončil také Lučanského předchůdce ve funkci policejního prezidenta Tibor Gašpar a další někdejší členové nejvyššího vedení policie. Fico dříve tvrdil, že vládní koalice udělala z vazby politický a mučící nástroj.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 15:07 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

21.01.2021 11:48 Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama