Slovensko se loučilo s bývalým šéfem policie Lučanským, zemřel po pokusu o sebevraždu

Několik stovek lidí se dnes přišlo rozloučit s bývalým slovenským policejním prezidentem Milanem Lučanským, který zemřel na konci loňského roku po pokusu o sebevraždu ve vazbě. Úmrtí stíhaného policejního generála už dříve využila opozice ke kritice vlády, na sociálních sítích se zase šířily nepotvrzené informace, že nešlo o sebevraždu.

Pietní vzpomínka na jednapadesátiletého Lučanského, který čelil obvinění z korupce, se konala v jeho rodné obci Štrba, jež se nachází pod Vysokými Tatrami. Smuteční obřad v místním kostele byl prostřednictvím reproduktoru přenášen do vnějších prostor, kde se shromáždilo mnoho lidí. Portál Pluska.sk napsal, že mezi nimi byli i váleční veteráni.

Pozůstalí dostali od hygieniků výjimku z nařízení, podle kterého se pohřbů může na Slovensku kvůli koronavirové nákaze účastnit nanejvýš šest lidí. Do kostela ve Štrbě se mohlo dostat 30 lidí, všichni se ale podle médií museli prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Mezi účastníky kromě příbuzných Lučanského nechyběl ani někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák.

Premiér Igor Matovič i předseda parlamentu Boris Kollár poslali do Štrby věnce, prezidentka Zuzana Čaputová zase vdově po Lučanském napsala kondolenční dopis. Ministerstvo vnitra se v den posledního rozloučení s Lučanským rozhodlo vyvěsit na svých budovách i budovách policejního prezidia černou vlajku, byť dříve takový krok ministr vnitra Roman Mikulec odmítl.

Televize TA3 uvedla, že Lučanského přišli uctít lidé k policejním budovám v několika městech po celé zemi.

Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková dříve opakovaně řekla, že Lučanský zemřel po pokusu o sebevraždu a že tragedie je politicky zneužívaná. Kolíková odmítla výzvu opozice k demisi, v souvislosti s úmrtím Lučanského rezignoval šéf slovenské vězeňské správy. Ministryně zřídila zvláštní komisi, která má prošetřit okolnosti úmrtí Lučanského. Členy komise jsou kromě zástupců koalice, opozice či médií také například někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na sociálních sítích se šířily nepotvrzené informace, že Lučanský byl v cele zbitý.

Příbuzní Lučanského podle dostupných informací zatím nedali souhlas na zveřejnění zdravotní dokumentace po zemřelém. Rodinu zastupuje europoslanec a bývalý soudce Miroslav Radačovský, který byl zvolen poslancem Evropského parlamentu na kandidátní listině krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Lučanský se stal šéfem slovenské policie v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Na funkci policejního prezidenta rezignoval loni v létě po nástupu nynější vlády. Lučanského v prosinci policie zadržela a obvinila z korupce; podle tisku byl podezřelý z braní úplatků ve výši přes půl milionu eur (13 milionů korun).

Po loňských parlamentních volbách bylo v různých kauzách vícero představitelů různých institucí z dob předchozího dlouholetého vládnutí sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, a také soudci a šéf elitní složky prokuratury. Ve vazbě skončil také Lučanského předchůdce ve funkci policejního prezidenta Tibor Gašpar a další někdejší členové nejvyššího vedení policie. Fico dříve tvrdil, že vládní koalice udělala z vazby politický a mučící nástroj.

Milan Lučanský Slovensko Policie SR

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy