Slovenský premiér Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce

Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne vládě schválit omezení volného pohybu osob od 8. do 13. dubna, tedy i na období velikonočních svátků. Výjimkou by měly být například cesty do zaměstnání a obdobných činností, k nákupům či k návštěvě lékaře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bratislava
doporučujeme

Zmíněné opatření by kabinet měl schválit rozšířením stávajícího nouzového stavu, který na Slovensku zatím platí v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb.

"Cílem opatření je, abychom se vyhnuli zbytečnému cestování, abychom se vyhnuli zbytečnému setkávání, a tím, abychom se vyhnuli zbytečnému nakažení našich příbuzných a známých," řekl Matovič po setkání s odborníky například z epidemiologie. Dodal, že výjimkou ze zákazu volného pohybu by také měl být kromě zmíněných aktivit také pobyt lidí v přírodě v rámci okresu, kde mají bydliště, jakož i další okolnosti hodné zvláštního zřetele, včetně pohřbů příbuzných.

Velikonoce byly na Slovensku až dosud tradičně obdobím, kdy se Slováci během prodlouženého víkendu setkávali s rodinou nebo vyrazili na výlety do hor. V některých regionech mladíci i muži dodržovali tradice, když o velikonočním pondělí chodili od domu k domu a pomlázkou vyšlehali dívky a ženy, případně je i polívali vodou.

Matovič řekl, že Slovensko je na tom z hlediska dopadů pandemie v porovnání s jinými zeměmi dobře, ale zároveň by byl podle něj hřích tuto situaci promrhat. V pětimilionové zemi úřady do dneška potvrdily 485 nakažených.

Slovensko s cílem omezit šíření pandemie covid-19 dříve například uzavřelo školy, řadu prodejen či zakázalo pořádání hromadných sportovních, kulturních a společenských akcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Kaczynski chce volby polského prezidenta do 28. června

27.05.2020 19:55 Aktualizováno Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je…

Francie oznámila dalších 66 úmrtí lidí s covidem-19

27.05.2020 19:31 Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy