Slovinsko na dva týdny zpřísní lockdown. Nepojede ani doprava

Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy zpřísní Slovinsko na dva týdny podmínky uzávěry. Od pátku se budou moci stýkat pouze členové jedné rodiny či domácnosti, zastaví se veřejná doprava a obchody a služby od pondělka omezí fungování na minimum. S odvoláním na prohlášení ministra vnitra Aleše Hojse o tom dnes informovala agentura Hina.

Slovinsko
doporučujeme

S ohledem na kritickou epidemickou situaci ve všech sousedních zemích slovinská vláda rozhodla o zrušení výjimky umožňující krátkodobě vycestovat do zahraničí bez povinné karantény či negativního testu na covid-19. Slovinci toto opatření hojně využívali především při cestách do Chorvatska, kde vlastní množství nemovitostí.

Cílem nových restriktivních opatření je v nadcházejících dvou týdnech výrazně snížit počet nově hospitalizovaných s covidem-19 a vyhnout se tím kolapsu zdravotnictví. Je to také jediný způsob, jak vrátit život ještě před novoročními svátky do normálních kolejí, řekl ministr zdravotnictví Tomaž Gantar. Podle něj uzávěra vyhlášená 25. října přinesla zatím jen dílčí úspěchy - exponenciální nárůst počtu případů se podařilo snížit na lineární, nikoliv však přimět nákazu k ústupu.

Podle slovinských médií bude nynější karanténa de facto stejně přísná jako na jaře, kdy bylo zavřeno vše kromě obchodů s potravinami. Veřejná doprava nefungovala a školní výuka se uskutečňovala pouze on-line.

Matematické modely podle Gantara ukazují, že koronavirem se již nakazilo téměř pět procent z více než dvou milionů obyvatel Slovinska. Za posledních 24 hodin se infikovalo 1925 osob. Na 41 lidí s covidem-19 zemřelo, což je nejvíce od počátku epidemie v zemi. V nemocnicích je momentálně 1210 pacientů nakažených koronavirem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama