Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste napětí

Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o sebeurčení africké Západní Sahary v souladu s rezolucí OSN z počátku 90. let minulého století. Koaliční Unidas Podemos (UP) také španělskou vládu vyzvala k účinnější snaze zabránit vypuknutí nových bojů v této oblasti na severozápadě Afriky.

Madrid ale nyní potřebuje podporu Maroka, které ovládá větší část Západní Sahary, včetně pobřeží, odkud připlouvají tisíce migrantů na španělské Kanárské ostrovy.

Před několika dny navíc fronta Polisario usilující o nezávislost Západní Sahary přerušila příměří s Marokem, dohodnuté v roce 1991. Informoval o tom dnes deník ABC.

"Španělská vláda musí v OSN usilovat o to, aby mise MINURSO splnila rezoluci č. 690 Rady bezpečnosti z 29. dubna 1991, která jí ukládá uspořádat referendum," uvádí se ve výzvě strany UP.

MINURSO je Mise OSN pro referendum v Západní Sahaře a byla zřízena v roce 1991. Tehdy se také Maroko a fronta Polisario dohodly na příměří a na budoucím referendu o sebeurčení Západní Sahary. To se ale kvůli zatím uspořádat nepodařilo.

Západní Sahara bývala kolonií a posléze provincií Španělska, které se z území stáhlo na základě dohody z roku 1975 s Marokem a Mauritánií. Mauritánie se v roce 1979 nároků na území vzdala a většinu oblasti tak ovládlo Maroko. V roce 1976 ale vyhlásila osvobozenecká fronta Polisario vznik Saharské arabské demokratické republiky (SADR) a bojuje za nezávislost celého území Západní Sahary. SADR je od roku 1982 členem Africké unie (AU), OSN ani EU ji ale neuznává.

Polisario nyní ovládá necelou čtvrtinu území Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští, na severu se ale nachází ložiska fosfátů. Velká část z jejích zhruba půl milionu obyvatel ovšem žije v uprchlických táborech v Alžírsku, zejména u města Tindúf. Polisario má pod kontrolou východní část území Západní Sahary, kterou Maroko rozdělilo ze severu na jih ochranným valem, v němž využilo členitost terénu i miny.

Minulý víkend vyhlásila fronta Polisario konec příměří, což zdůvodnila marockým zásahem proti protestům jejích příznivců u hranice s Mauritánií. Maroko tvrdí, že se pouze snažilo zprůjezdnit silnici u obce Karkarát, kterou protestující blokovali.

Kvůli migrační vlně na Kanárské ostrovy se v pátek do Maroka opět chystá španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který tento týden slíbil domácí opozici jednat s marockou vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Spolupráce Madridu s Rabatem vedla v posledním roce ke snížení migrace na jižní pobřeží Španělska i do jeho afrických enkláv Ceuta a Melilla hraničících s Marokem, na Kanárské ostrovy v Atlantiku se naopak migrace zvýšila oproti loňsku desetkrát.

Mnozí migranti k tomuto souostroví vyplouvají právě z oblasti Západní Sahary kontrolované Marokem, kde se nachází také tábory pro migranty. Z nich v posledních týdnech marocká vláda deportuje větší množství lidí do zemí jejich původu, napsal ve středu španělský server eldiario.es.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko Maroko afrika uprchlíci Ceuta (enkláva) Melilla (enkláva) OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy