Španělští republikáni vyšli do ulic, požadují stíhání bývalého krále

Stoupenci republikánského zřízení se dnes účastní demonstrací ve 24 španělských městech, na nichž se dožadují trestního stíhání bývalého krále Juana Carlose I. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší panovník opustil zemi začátkem srpna poté, co jej prokuratura předběžně začala vyšetřovat z korupce a podvodu.

Král Juan Carlos I., královna Sofía a bývalý ministerský předseda José Luis Rodríguez Zapatero, autor: Cláudio Vaz
doporučujeme

Dvaaosmdesátiletý monarcha žije od svého nečekaného odjezdu ze Španělska ve Spojených arabských emirátech, údajně aby nečinil další potíže svému synovi, králi Felipemu VI.

"Jsme tu, abychom vyzvali k trestnímu stíhání zkorumpovaného bývalého krále a abychom požadovali republiku," řekl 74letý bývalý učitel Juan Morillo, který se přidal k protestu v jihošpanělské Seville.

Juan Carlos I. není formálně vyšetřován, ve Španělsku a Švýcarsku by se ale mohl stát cílem vyšetřování, která se týkají zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii a rovněž případu kolem inkasování peněz od lídrů ropných velmocí na Blízkém východě.

Korupční kauzu spojenou se saúdskoarabskou zakázkou má na stole žalobce španělského nejvyššího soudu, který momentálně zvažuje, zda vyšetřování formálně rozšíří i na emeritního krále. Juan Carlos I. případ veřejně nekomentoval, jeho právník Javier Sánchez však sdělil, že bývalý král je připraven dát se prokuratuře k dispozici, pokud to bude zapotřebí.

Z výzkumu veřejného mínění představeného v pondělí vyplývá, že 41 procent Španělů a Španělek by si přálo republiku, zatímco zachování monarchie si přeje jen necelých 35 procent obyvatel země. Více než 24 procent respondentů na věc nemá pevný názor. Podle průzkumu by se skoro polovina obyvatel chtěla k této otázce vyjádřit v referendu. Jiné průzkumy z nedávné doby nicméně ukazovaly na převahu zastánců monarchie nad republikou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama