Bývalý španělský král se ani po zastavení vyšetřování do vlasti nevrátí

Bývalý španělský král Juan Carlos I. se do vlasti nevrátí ani po zastavení vyšetřování jeho údajné korupce a daňových deliktů.

Napsal to v dopise svému synovi a současnému španělskému panovníkovi Felipemu VI., informovala agentura AFP. Bývalá hlava státu tak bude i nadále pobývat ve Spojených arabských emirátech, kde žije od roku 2020. Uvedl ale, že se bude často vracet do vlasti.

"Z důvodů, které se týkají výlučně mě a mého soukromí, teď dávám přednost tomu nadále trvale pobývat v Abú Zabí," uvedl v dopise svému synovi Juan Carlos I. Dodal, že po ukončení vyšetřování zvažuje návrat do Španělska, ale ne hned. Ve Spojených arabských emirátech bývalý král nalezl "klid". "Jak je však přirozené, budu se často vracet do Španělska, které stále nosím v srdci, abych navštívil přátele a rodinu," dodal v dopise.

Minulý týden španělská prokuratura zastavila vyšetřování bývalého monarchy v řadě případů, ve kterých byl podezřelý z korupce či daňových deliktů. Státní zástupci konstatovali, že část případů je už promlčena a v dalších případech Juan Carlos I. požíval imunity. Zastaveno bylo například i vyšetřování platby několika desítek milionů eur, o které se vyšetřovatelé domnívali, že to byl úplatek v souvislosti se zakázkou na stavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, kterou dostaly španělské firmy. Juan Carlos I. měl u saúdských panovníků ve prospěch firem lobbovat. Bývalý král také v loňském roce uhradil nedoplatky na daních.

Španělsko Juan Carlos I. opustil v srpnu 2020. V dopise uvedl, že nechtěl svými kauzami zatěžovat vládu svého syna a nástupce na trůnu. Trvale pobývá v Abú Zabí, kde ho navštěvují dcery. Podle španělských médií bývalý král vyjádřil v minulosti přání vrátit se do vlasti, královský palác ale byl proti, a to až do vyřešení všech právních problémů.

Juan Carlos I. se po nástupu na trůn v listopadu 1975 dlouho těšil respektu široké veřejnosti a byl velmi oblíbený, mimo jiné pro svůj neokázalý styl. Pověst si ale pokazil v roce 2012, kdy si v době ekonomické krize tajně s milenkou vyrazil na lov slonů do Botswany. Tehdy mu také místní média přestala tolerovat jeho letité mimomanželské vztahy. Trůnu se vzdal v roce 2014 s nadějí, že jeho syn napraví pověst monarchie, na kterou tehdy doléhala i korupční kauza králova zetě.

Související

Více souvisejících

Španělsko Král Juan Carlos I. (Španělsko)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy