Státy EU sjednotí jen covidové semafory, pravidla pro testy a karanténu se budou lišit

Státy Evropské unie sjednotí barevné hodnocení regionů podle stupně šíření koronavirové nákazy, ke sladění pravidel pro testy či karantény však prozatím nepřistoupí. Shodli se na tom dnes ministři unijních zemí, kteří pouze částečně podpořili koordinaci cestovních opatření proti covidu-19 navrhovanou Evropskou komisí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Členské země by podle schválených doporučení měly omezení přijímat "vyváženě a nediskriminovat" obyvatele žádných dalších států bloku.

Brusel vyzývá k lepší koordinaci cestovních zákazů a omezení již od jara ve snaze co nejlépe ochránit svobodu pohybu zaručenou unijním právem. Komise přišla s návrhem na sjednocení barevných "semaforů" i pravidel pro testy a karantény v září. V době rychle se šířící druhé vlny nákazy podpořili částečnou koordinaci pravidel i lídři unijních zemí na summitu začátkem měsíce.

"Cestovní omezení ztížila mnoha našim občanům cesty za prací, na univerzity či návštěvy jejich nejbližších. Je naší společnou povinností zajistit koordinaci jakýchkoli opatření omezujících svobodný pohyb," uvedl k dnešní shodě německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth. Jeho země jako předsednický stát EU přišla s návrhem, který reflektoval jen část doporučení komise.

Státy budou na základě nezávazných doporučení společně rozlišovat čtyři barevné zóny. Zelenou budou označeny regiony, kde za poslední dva týdny přibude na 100.000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. Oranžová bude platit tam, kde přibude mezi 25 a 150 případy a poměr pozitivních testů zůstane pod čtyřmi procenty. Pokud čtyřprocentní hranici překročí, region může být stále označen oranžově, jen když je nově nakažených méně než 50. Pokud budou čísla vyšší, na semaforu začne svítit červená.

Regiony, z nichž nebude dostatek vyhodnotitelných informací nebo budou provádět málo testů, budou označeny šedou barvou.

Každý týden aktualizovanou mapu barevně rozlišenou podle regionů bude podle rozhodnutí ministrů vydávat Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které v současnosti používá sedmibarevnou škálu.

Podle schválených pravidel by unijní země neměly nijak omezovat vstup lidí ze zelených zón. Při případných restrikcích jako jsou povinné testy či karantény, by měly státy rozlišovat mezi oranžovými a červenými zónami, což se v mnoha případech děje již dnes.

Evropská komise v reakci na rozhodnutí ministrů uvítala shodu na hodnocení regionů, hodlá však země dále přesvědčovat o "lepší koordinaci požadavků na testy a karantény".

Státy EU mají ochranu zdraví obyvatel výlučně ve své kompetenci a řada z nich odmítá dlouhodobě odmítá kývnout na posílení role Bruselu. Unijní země tak na základě dnešní shody budou i nadále mít na výběr, zda budou požadovat testování po příjezdu, nebo se spokojí s výsledky testů z jiných zemí. Dohoda je ovšem zároveň vyzývá k tomu, aby si testy vzájemně uznávaly.

Plně na rozhodnutí států evropského bloku zůstává délka případné karantény, která se v současnosti pohybuje od jednoho do dvou týdnů. Státy se přitom shodly, že karanténa by neměla být požadována pro dopravce, přeshraniční pracovníky, studenty či lidi cestující kvůli vážným zdravotním, rodinným nebo pracovním důvodům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Počet obětí covidu v Německu přesáhl 10 tisíc, nakažených nadále přibývá

27.10.2020 07:34 V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 20:10 Aktualizováno Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama