Stávka ve Francii komplikuje dopravu už osmý den. Protesty budou až do Vánoc, hrozí odbory

Ve Francii dnes osmým dnem pokračují stávky v dopravě a demonstrace kvůli plánované důchodové reformě, jejíž podrobnosti vláda představila ve středu. Projev premiéra Édouarda Philippa ale odbory neuspokojil, píše místní tisk. Z pařížského náměstí Place de la Nation tak půl hodiny po poledni vyrazil protestní průvod, účast v něm je ale podle médií slabá. Odboráři také blokují průmyslovou zónu v hlavním francouzském přístavu Le Havre, pod odborů je na místě asi 5000 manifestujících.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Představitel jednoho z železničních odborových svazů pohrozil, že stávka se protáhne do Vánoc, pokud vláda "nepřijde k rozumu". "Stávka pokračuje, protože vláda trvá na svém," řekl serveru francetvinfo.fr generální tajemník železničních odborů CGT Laurent Brun. Premiér Philippe později oznámil, že dnes odpoledne začne oslovovat lídry odborů a zástupce zaměstnavatelů s cílem obnovit dialog.

Stejně jako v minulých dnech je dnes především omezen provoz železnice a pařížské hromadné dopravy. Nejede například čtvrtina vlaků mezi francouzskými městy včetně rychlovlaků TGV a zhruba polovina příměstských spojů. S komplikacemi musejí počítat i cestující, kteří chtějí použít vlak k cestám do zahraničí. Kvůli stávce pojedou jen některé spoje do Británie, Belgie, Německa a Švýcarska.

zdroj: YouTube

"Trvá to týden, už je to únavné," řekl deníku Le Parisien pekař z pařížského předměstí jménem Hassan, jemuž cesta do práce nyní trvá téměř tři hodiny místo obvyklých 40 minut.

Obchodníci z městských center hlásí ztráty, podle jejich profesního sdružení jim výnosy klesly od začátku protestů minulý čtvrtek o 15 procent. Daří se naopak například firmám poskytujícím sdílená kola nebo koloběžky.

Pařížská Opera kvůli stávce tanečníků musela zrušit 15 představení a přišla o 2,5 milionu eur (64 milionů Kč). Členové baletu totiž dosud odcházejí do důchodu ve 42 letech, po reformě by o výhodu předčasné penze zřejmě přišli.

Édouard Philippe ve středu uvedl, že transformace důchodového systému ve Francii vymaže nejrůznější výjimky, nová pravidla však podle něj budou spravedlivá. Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Systémem bonusů a slev chce přitom vláda motivovat k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Reformu bude ještě projednávat parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie je prvním suverénním státem, který odchází z EU

26.01.2020 06:30 Základní údaje o rozšiřování a vystupování z EU k plánovanému vystoupení Británie z Evropské unie…

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama