"Strašlivá výzva". Ekonom naznačil, co čeká nejen italskou ekonomiku

NÁZOR - Dluhová krize v Itálii v roce 2012 hrozila, že roztrhá euro na kusy, ale tehdejší předseda Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi úspěšně vytáhl na pomoc, připomíná ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute zmiňuje slavná Draghiho slova, že ECB učiní vše, aby euro zachránila, nehledě na náklady.

Devastující dopadu epidemie

Epidemie koronaviru si vybrala za své epicentrum právě Itálii a stávající předsedkyně ECB Christine Lagardeová doufá, že zopakuje Draghiho úspěch, konstatuje ekonom. Poukazuje, že i Lagardeová přislíbila, že ECB učiní vše, aby udržela eurozónu celistvou.  

"Pro dobro nejen Itálie, ale také světové ekonomiky může člověk jen doufat, že Lagardeová uspěje v tváří tvář této strašlivé výzvě," pokračuje odborník. Odkazuje na obrovský veřejný dluh Itálie a jeho spojení s evropským bankovním systémem, což ze země na Apeninském poloostrově činí důležitý článek z pohledu světové ekonomiky.

Lachman ale pochybuje o tom, že ECB dokáže zachránit Itálii bez velkorysé podpory zbytku mezinárodního společenství. Upozorňuje, že o koronavirovém šoku může existovat jen malý prostor pro pochyby, že Itálie míří k dalšímu kolu dluhové krize, protože i před úderem epidemie se italská ekonomika nacházela v recesi, veřejný dluh země byl druhý nejvyšší v eurozóně, hned po Řecku, a tamní bankovní systém rozhodně nebyl zdravý.

"Pokud bude koronavirový šok na zbytek evropské ekonomiky drtivý, pro italskou ekonomiku bude pravděpodobně ještě více devastující," píše analytik. Podotýká, že ekonomika celé země se prakticky zastavila, jelikož omezení brání lidem chodit do práce, navíc je v troskách i turistický sektor, který tvoří 6 % italského HDP, protože zahraniční turisté ruší své letní dovolené.

Nepomáhá ani to, že evropští partneři Itálie budou pravděpodobně sami zažívat hlubokou recesi, stejně jako skutečnost, že svěrací kazajka v podobě eura neumožňuje Itálii vést vlastní měnovou či kurzovou politiku, aby mírnila dopad koronavirového šoku na svou ekonomiku, uvádí Lachman. Za konzervativní odhad považuje propad italské ekonomiky nejméně o 5 % v letošním roce.

Odhad společnosti JP Morgan dokonce hovoří o meziročním propadu italské ekonomiky o 10 %, resp. 14 % v prvním a druhém letošním čtvrtletí, varuje ekonom. Dodává, že pokud by italské hospodářství skutečně spadlo to tak hluboké recese, je nutné očekávat obří nafouknutí rozpočtového deficitu, díky němuž by celkový veřejný dluh země překonal do konce roku 140 % HDP, stejně jako rapidní nárůst nesplácených úvěrů v již tak problematickém bankovním systému.

Není mnoho alternativ   

Pokud Itálie v létě zabředne do otevřené dluhové krize, ECB nemá mnoho jiných alternativ než se pokusit zemi zachránit, soudí odborník. Připomíná, že Itálie je zakládajícím členem eurozóny a její třetí největší zemí, tudíž společná evropská měna nemůže bez Itálie přežít.  

"Skutečná otázka zní, zda bude mít ECB politickou vůli vyplatit ohromnou sumu peněz, kterou by si italská záchrana žádala," konstatuje Lachman. Tvrdí, že jinými slovy jde o to, zda se Lagardeové podaří přesvědčit německé a severoevropské politiky, aby povolili ECB půjčit Itálii tolik, aby se udržela nad vodou.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Problém spočívá v tom, že případný záchranný balík pro Itálii by byl děsivě velký, nastiňuje ekonom. Připomíná, že země má vládní dluh ve výši zhruba 2,5 bilionu dolarů (téměř 60 bilionů korun, pozn. redaktora) a s ohledem na hlubokou hospodářskou recesi a rozpočtový deficit může italská vláda potřebovat následující dva roky po sobě až půl bilionu dolarů (téměř 12 bilionů korun).

Do toho se podle Lachmana přidává problematický italský bankovní sektor o objemu 4 bilionů dolarů (přes 90 bilionů korun), který může potřebovat enormní podporu ECB, pokud by italští vkladatelé své peníze v obavách vybrali.   

I řecká dluhová krize v roce 2010 vysílala do světové ekonomiky silné otřesy, a proto se analytik ptá, jak by to vypadalo v případě italské dluhové krize, s ohledem na skutečnost, že italská ekonomika je zhruba desetkrát větší než řecká. To by měla Lagardeová připomínat zbytku skupiny G-7, pokud jej chce přimět k poskytnutí mezinárodní podpory stabilizačnímu ekonomickému programu pro Itálii, doporučuje Lachman.

Související

Více souvisejících

Itálie Euro (měna) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy