"Supersobota" v britském parlamentu: Poslanci mají hlasovat čtyřikrát

Až čtyři hlasování by se dnes mohla uskutečnit v dolní komoře britského parlamentu, kde se premiér Boris Johnson v rámci "supersoboty" snaží prosadit upravenou dohodu o vystoupení své země z Evropské unie. Vláda předložila dvě usnesení a u každého z nich vybral předseda Dolní sněmovny John Bercow k projednání v plénu jeden pozměňovací návrh.

Přidejte svůj názor

Londýn, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hlasovací blok pravděpodobně nezačne před 15:30 SELČ, uvádí zpravodajský web BBC.

Po ukončení časově neomezené rozpravy se poslanci nejdříve vyjádří k pozměňovacímu návrhu bývalého vládního zákonodárce Olivera Letwina. Jeho schválení by znamenalo "podmínečnou" podporu upravené brexitové dohodě s tím, že její oficiální schválení by bylo odloženo do okamžiku schválení zákona, který dojednané podmínky brexitu převede do britského práva.

zdroj: YouTube

Opatření bylo předloženo v souvislosti se zákonem z minulého měsíce, který stanovuje podmínky pro dojednání dalšího odkladu brexitu. Vládě ukládá požádat o odklad brexitu v případě, že do dnešního večera parlament neschválí "rozvodovou" dohodu ani odchod z EU bez dohody. Cílem Letwinova dodatku je podle BBC vyloučit variantu, že by po dnešním schválení dohody nakonec stejně 31. října nastal "neřízený" brexit, protože by ratifikační zákon do té doby nestihl projít legislativním procesem. Podle vlády je ale smyslem dodatku brexit jen odložit.

"Mým cílem je zajistit, aby dohoda Borise Johnsona prošla, ale abychom měli pojistku, která zabrání Spojenému království omylem vypadnout (z EU) 31. října, pokud by nastaly problémy při projednávání ratifikační legislativy," vysvětloval Letwin své důvody. Nic jiného za plánem není, dodal.

Schválení jeho dodatku by mohlo zcela nabourat strategii vlády a donutit ji k odeslání žádosti o nový odklad brexitu. Výsledek hlasování bude podle všeho velmi těsný, podporu opatření ohlásili někteří poslanci, kteří dříve patřili do klubu vládní Konzervativní strany, nejistá je pozice severoirských unionistů. Agentura Reuters i BBC poznamenávají, že předložení tohoto návrhu ilustruje míru nedůvěry, která v souvislosti s brexitem v britském parlamentu vládne.

Druhým bodem dnešního hlasovacího bloku je hlavní usnesení o podpoře brexitové dohody. V případě úspěchu předchozího dodatku by ale vláda pravděpodobně návrh stála, nebo by svým poslancům nařídila, aby se hlasování zdrželi, protože už by jej nepokládala za důležité.

Vláda před dneškem předložila ještě jedno usnesení, a to ohledně varianty brexitu bez dohody. To by podle BBC vstoupilo do hry při odmítnutí hlavního návrhu. Bercow také umožnil hlasování o pozměňovacím návrhu k tomuto usnesení, který scénář "neřízeného" brexitu odmítá a místo toho žádá "potvrzovací" referendum o podobě vystoupení z EU.

Johnsonova vláda uvedla, že příští týden zahájí projednávání zákona o ratifikaci podmínek brexitu, ať už bude výsledek dnešních hlasování jakýkoli. Poslanci by tak už v úterý dostali další možnost dát najevo svůj postoj k Johnsonově verzi "rozvodové" dohody.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohled do děsivé propasti. Toto nastane po brexitu, zní z Británie

15.11.2019 00:01 NÁZOR – Rozhodnutí společnosti Tesla nepostavit v souvislosti s brexitem ve Spojeném království…

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 23:14 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Německu došla trpělivost. Očkování povinně a pro všechny

14.11.2019 23:06 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes po dlouhých diskusích schválili povinné očkování dětí…

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama