Švédsko a Finsko ve středu společně podají žádost o vstup do NATO

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes podepsali žádosti svých zemí o vstup do Severoatlantické aliance. Finský parlament předtím dnes drtivou většinou hlasů schválil návrh, aby se země ucházela o členství v alianci. Švédský parlament obdobný postoj zaujal v pondělí.

Příslušné dokumenty zástupci obou skandinávských zemí předají v bruselském ústředí NATO ve středu, řekla ve Stockholmu švédská premiérka Magdalena Anderssonová na dnešní tiskové konferenci s finským prezidentem Saulim Niinistöem.

"Švédsko a Finsko se dohodly, že společně absolvují celý proces a že zítra (ve středu) podáme přihlášky (do NATO)," řekla Anderssonová.

Ministryně zahraničí Lindeová označila podpis žádosti za významný, osudový okamžik. "Udělali jsme to, co je podle mého názoru pro Švédsko nejlepší," prohlásila před fotografy ve své kanceláři.

Ve finském parlamentu se pro podání žádosti vyslovilo 188 poslanců, osm hlasovalo proti, nikdo se nezdržel.

Švédsko si léta zakládalo na neutralitě, kvůli letošní ruské invazi na Ukrajinu ale během pár měsíců svůj postoj přehodnotilo. Do NATO ze stejného důvodu směřuje i sousední Finsko, které s Ruskem sdílí více než 1300 kilometrů dlouhou hranici.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto řekl, že rozhodnutí jeho země požádat o vstup do aliance není důvodem k oslavám, protože "v Evropě je válka". "Finské členství v NATO nic nezmění na našem základním přesvědčení, že jsme mírumilovná země, která se vždy vší silou bude snažit najít diplomatické řešení každého konfliktu," uvedl šéf finské diplomacie.

Finský prezident Niinistö při své dnešní návštěvě Švédska vyjádřil přesvědčení, že se podaří dosáhnout dohody s Tureckem, které jako jediná země Severoatlantické aliance má proti rozšíření NATO o dvojici severských zemí námitky. Vstup nových zemí přitom musejí schválit všichni dosavadní členové obranného společenství.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Švédsko a Finsko drží ochrannou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Turecko označuje za teroristickou organizaci Stranu kurdských pracujících (PKK) a další skupiny usilující o samostatný Kurdistán. Erdogan také v pondělí řekl, že jeho země nesouhlasí, aby do NATO vstoupily země, které proti Turecku zavedly sankce. Švédsko a Finsko vyhlásily v roce 2019 embargo na dovoz zbraní do Turecka po jeho invazi do Sýrie.

"Turecko v posledních několika dnech rychle změnilo a přitvrdilo své výroky," řekl Niinistö v dnešním projevu ke švédskému parlamentu. "Jsem si ale jistý, že prostřednictvím konstruktivního dialogu se nám podaří situaci vyřešit," dodal.

Rusko před následky rozšiřování aliance opakovaně varovalo. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí řekl, že Moskva by vstup Švédska a Finska do NATO nevnímala jako bezprostřední hrozbu, Rusko by ale podle něj muselo reagovat, pokud by Severoatlantická aliance chtěla do těchto zemí rozšiřovat vojenskou infrastrukturu. Stockholm opakovaně sdělil, že na svém území nechce jaderné zbraně ani trvalou základnu aliance.

Čeští vládní politici rozhodnutí obou severských zemí požádat o členství v Severoatlantické alianci podporují, v pondělí se tak vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS). 

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je zájem Finska a Švédska o členství v NATO důsledkem politiky Vladimira Putina. 

"Jeho výhrůžky jsou tedy ve svém důsledku jen obavou, že už nebude možná žádná podoba finlandizace. Každá země si má o svém osudu rozhodovat sama. To musíme diktátora donutit pochopit," uvedla na twitteru.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko NATO Finsko

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy