Téměř polovina Němců chce nosit roušky i po odeznění pandemie

Téměř polovina obyvatel Německa chce i po pandemii covidu-19 nosit roušku chránící před nakažlivými nemocemi. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu institutu Civey pro regionální deník Augsburger Allgemeine.

Pro nošení ochrany dýchacích cest i po nynější pandemii se vyslovilo 44,7 procenta dotázaných, zatímco 41,9 procenta by nejraději tuto ochrannou pomůcku navždy odložilo. Zbytek respondentů na otázku neměl jasnou odpověď.

Díky opatřením proti covidu-19 jako nošení roušek, dodržování rozestupů nebo časté mytí rukou klesl i počet případů jiných infekčních nemocí. Ústup byl zaznamenán hlavně u těch nakažlivých chorob, které se stejně jako koronavirus přenášejí kapénkami. V minulém roce se například vyskytla jen třetina případů nákazy norovirem než v roce 2019 a chřipková sezona 2020/2021 se téměř nekonala. Už v roce 2020 chřipková sezona předčasně skončila, což experti přičítají opatřením proti covidu-19.

V postoji k nošení roušek jsou v Německu rozdíly mezi stoupenci jednotlivých politických stran. Osm z deseti voličů pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) a dvě třetiny přívrženců liberální FDP se chtějí roušek zbavit. Voliči sociálních demokratů (SPD) a Zelených to vidí jinak. "Rouškaři" jsou mezi nimi v těsné většině. Tito lidé chtějí pokrývku úst a nosu nasadit například v chřipkové sezoně.

Svou roli tu hraje i věk. Například mezi respondenty staršími 65 let bylo podle průzkumu Civey 54,1 procenta pro roušky i po pandemii. Ve věkové skupině 18 až 29 let bylo naopak 50,5 procenta proti tomu, aby se i v budoucnu roušky staly součástí všedního dne. Rozdíly jsou i mezi pohlavími. Zatímco roušku i po pandemii vnímá pozitivně 41,2 procenta mužů, mezi ženami činí podpora ochrany 48,2 procenta. Mezi muži běžné nošení roušek i po pandemii vysloveně odmítá 46,7 procenta mužů a 37,3 procenta žen.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy