Teolog Vanier zneužíval ženy, tvrdí vyšetřovací zpráva. Mezi obětmi byly i jeptišky

Kanadský teolog a zakladatel mezinárodní sítě dobročinných komunit pro práci s mentálně postiženými Jean Vanier ve Francii zneužil nejméně šest žen. Vanier loni zemřel ve věku 90 let. Autoři zprávy uvádějí, že duchovní vůdce v letech 1970 až 2005 ženy manipuloval a nutil je k pohlavnímu styku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Uvádí to interní vyšetřovací zpráva jím založené charity Archa (L’Arche), z níž citovaly agentura AFP či server irishtimes.com

"Tato zjištění nás šokovala. Bezvýhradně odsuzujeme tyto činy, které jsou v naprostém rozporu s hodnotami prosazovanými Jeanem Vanierem, základními pravidly cti a respektu mezi lidmi a elementárními principy, na nichž je Archa postavena," uvedlo vedení Archy ve svém prohlášení. Charitativní komunita působí ve 38 zemích, kde vede 154 zařízení. Snaží se o integraci lidí s mentálním postižením.

Interní vyšetřování vedené nezávislou britskou konzultační společností GCPS si zadala sama nadace, která chtěla vyjasnit podezření, které se ohledně nevhodného chování jejího zakladatele objevilo. Zpráva konstatuje, že Vanier si při pobytu ve francouzském Trosly-Breuil vynucoval sexuální styky nejméně s šesti ženami, většinou ve chvílích, kdy ho přišly požádat o duchovní vedení.

"Tyto ženy mluvily o velice podobných skutečnostech spojených s tím, jak (Vanier) své chování ospravedlňoval krajně neobvyklými mystickými či spirituálními výklady," uvádí zpráva.

Vanier prý své oběti žádal, aby o tom, co se stalo, nikde nemluvily. Jeho útoky měly podle zprávy negativní dopad na jejich osobní život i další vztahy.

Podle kanadského listu The Globe and Mail byly mezi zneužívanými ženami například jeptišky nebo asistentky jeho charity. Zpráva nevylučuje, že zneužívaných žen mohlo být více.

Vanier patřil k vysoce respektovaným osobnostem z církevního prostředí, v roce 2015 se stal laureátem Templetonovy ceny a byl nominován také na Nobelovu cenu za mír.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama