Teolog Vanier zneužíval ženy, tvrdí vyšetřovací zpráva. Mezi obětmi byly i jeptišky

Kanadský teolog a zakladatel mezinárodní sítě dobročinných komunit pro práci s mentálně postiženými Jean Vanier ve Francii zneužil nejméně šest žen. Vanier loni zemřel ve věku 90 let. Autoři zprávy uvádějí, že duchovní vůdce v letech 1970 až 2005 ženy manipuloval a nutil je k pohlavnímu styku.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Uvádí to interní vyšetřovací zpráva jím založené charity Archa (L’Arche), z níž citovaly agentura AFP či server irishtimes.com

"Tato zjištění nás šokovala. Bezvýhradně odsuzujeme tyto činy, které jsou v naprostém rozporu s hodnotami prosazovanými Jeanem Vanierem, základními pravidly cti a respektu mezi lidmi a elementárními principy, na nichž je Archa postavena," uvedlo vedení Archy ve svém prohlášení. Charitativní komunita působí ve 38 zemích, kde vede 154 zařízení. Snaží se o integraci lidí s mentálním postižením.

Interní vyšetřování vedené nezávislou britskou konzultační společností GCPS si zadala sama nadace, která chtěla vyjasnit podezření, které se ohledně nevhodného chování jejího zakladatele objevilo. Zpráva konstatuje, že Vanier si při pobytu ve francouzském Trosly-Breuil vynucoval sexuální styky nejméně s šesti ženami, většinou ve chvílích, kdy ho přišly požádat o duchovní vedení.

"Tyto ženy mluvily o velice podobných skutečnostech spojených s tím, jak (Vanier) své chování ospravedlňoval krajně neobvyklými mystickými či spirituálními výklady," uvádí zpráva.

Vanier prý své oběti žádal, aby o tom, co se stalo, nikde nemluvily. Jeho útoky měly podle zprávy negativní dopad na jejich osobní život i další vztahy.

Podle kanadského listu The Globe and Mail byly mezi zneužívanými ženami například jeptišky nebo asistentky jeho charity. Zpráva nevylučuje, že zneužívaných žen mohlo být více.

Vanier patřil k vysoce respektovaným osobnostem z církevního prostředí, v roce 2015 se stal laureátem Templetonovy ceny a byl nominován také na Nobelovu cenu za mír.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzský doktor navrhnul test léčby na Afričanech. Po kritice se omluvil

03.04.2020 21:53 Šéf oddělení intenzivní péče pařížské Cochinovy nemocnice Jean-Paul Mira se dnes musel omluvit za…

Ve Francii podlehlo nemoci COVID-19 již přes 6500 lidí

03.04.2020 21:11 Ve Francii podlehlo již 6507 lidí nemoci COVID-19. Ve francouzských nemocnicích zemřelo za…

Itálie hlásí 766 mrtvých s koronavirem, nakažených je skoro 120 000

03.04.2020 20:33 V Itálii zemřelo za poslední den 766 pacientů s koronavirem, mrtvých je tak od začátku epidemie už…

Na řecko-turecké hranici zemřeli během krize dva migranti

03.04.2020 18:53 Při střetech na turecko-řecké hranici, kterou se v týdnech na přelomu února a března pokoušely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy