"To je válka." V polském Sejmu zněla ostrá slova, zasahovala i parlamentní stráž

Bouřlivě se dnes v polském Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, jednalo kvůli dopadům nálezu ústavního soudu, který prakticky úplně zakázal v zemi potraty. Předsedající přivolal k zásahu parlamentní stráž, ale musel se omluvit, že v zápalu napomínal poslankyni, která ve skutečnosti zahynula při letecké katastrofě před deseti lety.

Polský parlament
doporučujeme

Vše začalo, když někteří opoziční poslanci dorazili v rouškách s červeným bleskem, symbolem protestů proti zákazu interrupcí. Vicemaršálek Sejmu Ryszard Terlecki, který zasedání předsedal, prohlásil, že někteří poslanci mají roušky "se znaky připomínajícími symboly Hitlerjugend a SS".

Poslankyně z opoziční levice pak předložily návrh na liberalizaci protipotratových předpisů, které ale vzhledem k poměru sil ve sněmovně nemají šanci uspět. Třímaly při tom v rukou třímaly transparenty s hesly "To je válka", "Legální interrupce" či "Žena rozhoduje".

Když poté přistoupily k lavicím koaličních poslanců v čele s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským, Terlecki přivolal parlamentní stráž, aby zasáhla.

Z dalšího jednání Terlecki vyloučil dva opoziční poslance. Chtěl také pokárat další opoziční poslankyni, ale spletl se a vyslovil jméno její matky, která rovněž bývala poslankyní, ale přišla o život při leteckém neštěstí u Smolenska v dubnu 2010, spolu s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími členy polské delegace.

"Jmenuji se Barbara Nowacká a očekávám, že se omluvíte památce mé matky Izabely Jarugové-Nowacké, kterou jste dnes vyloučil ze zasedání," prohlásila dotčená poslankyně. "Smolenská katastrofa není vaše a zahynuli tam všichni. Stejně tak Polsko není výlučně vaše a nemáte právo si jej přivlastňovat," dodala na adresu vládního tábora.

"Velice upřímně se omlouvám," prohlásil Terlecki. Omluvu Nowacká kvitovala s oceněním, že má odvahu, zatímco jeho stranický šéf Kaczyński "zbaběle utekl" před protesty žen, které už vědí, že Polsko pro ně není přátelská země.

Opoziční list Gazeta Wyborzcza označil zásah parlamentní stráže v jednacím sále za "metaforu celého polského státu, ve kterém jsou všechny síly nastaveny na ochranu moci PiS a pohodlí Jaroslawa Kaczyńského, a ne na řešení problémů".

Navzdory rostoucím číslům o počtu nakažených v zemi - v Polsku dnes přibylo rekordních 16.300 nových případů nákazy - neustávají protesty po nálezu ústavního soudu, který znamená prakticky úplný zákaz interrupcí v katolické zemi. Odpůrkyně zákazu vyhlásily na středu celostátní stávku žen.

Před čtyřmi lety masové protesty Polek v ulicích měst přiměly PiS zřeknout se záměru zavést úplný zákaz interrupcí. Ale minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama