Totální spoušť po explozi chemičky ve Francii. Zemědělci jsou zoufalí

Opatření nařizující omezení některých zemědělských aktivit a prodeje živočišných a rostlinných výrobků kvůli požáru chemičky v severofrancouzském Rouenu se dotknou více než 200 obcí v okolí, napsal deník Le Figaro. Příkaz platí kvůli sazím z mohutného několikakilometrového kouře, který minulý čtvrtek vznikl poté, co plameny zachvátily továrnu Lubrizol vyrábějící přísady do olejů, paliv či barev.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Požár
doporučujeme

Celkem požár způsobil škody 1800 zemědělcům. Vláda je začne v příštích dnech odškodňovat. "Už jsem vylil 14.000 litrů mléka," řekl médiím jeden zemědělec působící asi 40 kilometrů od Rouenu.

V některých čtvrtích města je zápach po požáru, který si nevyžádal žádné oběti, ještě výrazně cítit, uvedla zpravodajka agentury AFP. Několik škol kvůli tomu zůstalo zavřených.

zdroj: YouTube

Příčina požáru objektu srovnávaného s italskou chemičkou v Sevesu, z níž v roce 1976 unikl jedovatý dioxin, zůstává nejasná. Z podniku podle tisku zbývá odstranit 1000 sudů s chemikáliemi, z toho 160 bylo výrazně poškozeno a při jejich likvidaci bude potřeba maximální opatrnosti. Podle prefektury departementu Seine-Maritime bylo při požáru zničeno 5253 tun chemických produktů.

"Všechny nebyly nebezpečné. Jejich nebezpečnost závisí na množství, reakci po shoření a na tom, jakým způsobem je jim člověk vystaven (kontakt s kůží, inhalace, požití)," oznámila prefektura.

V neděli prefektura zveřejnila výsledky vyšetřování, podle kterého není kvalita vzduchu ohrožena, jelikož množství polétavých organických částic nedosáhlo měřitelné hodnoty. Výjimkou je ale sama továrna, kde byla zjištěna přítomnost karcinogenního benzenu.

Prefekt Pierre-André Durand také oznámil, že stát podá žalobu kvůli množství falešných tiskových zpráv, které se v souvislosti s požárem objevily na sociálních sítích. Týkaly se například falešných záběrů exploze, údajného znečištění pitné vody nebo mrtvých ptáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Itálie má 78 nových obětí s covidem-19, celkem už zemřelo 32.955

26.05.2020 20:26 V Itálii za poslední den přibylo 78 obětí s covidem-19, což je o 14 méně než v pondělí. Celkový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy