Totální spoušť po explozi chemičky ve Francii. Zemědělci jsou zoufalí

Opatření nařizující omezení některých zemědělských aktivit a prodeje živočišných a rostlinných výrobků kvůli požáru chemičky v severofrancouzském Rouenu se dotknou více než 200 obcí v okolí, napsal deník Le Figaro. Příkaz platí kvůli sazím z mohutného několikakilometrového kouře, který minulý čtvrtek vznikl poté, co plameny zachvátily továrnu Lubrizol vyrábějící přísady do olejů, paliv či barev.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Požár
doporučujeme

Celkem požár způsobil škody 1800 zemědělcům. Vláda je začne v příštích dnech odškodňovat. "Už jsem vylil 14.000 litrů mléka," řekl médiím jeden zemědělec působící asi 40 kilometrů od Rouenu.

V některých čtvrtích města je zápach po požáru, který si nevyžádal žádné oběti, ještě výrazně cítit, uvedla zpravodajka agentury AFP. Několik škol kvůli tomu zůstalo zavřených.

zdroj: YouTube

Příčina požáru objektu srovnávaného s italskou chemičkou v Sevesu, z níž v roce 1976 unikl jedovatý dioxin, zůstává nejasná. Z podniku podle tisku zbývá odstranit 1000 sudů s chemikáliemi, z toho 160 bylo výrazně poškozeno a při jejich likvidaci bude potřeba maximální opatrnosti. Podle prefektury departementu Seine-Maritime bylo při požáru zničeno 5253 tun chemických produktů.

"Všechny nebyly nebezpečné. Jejich nebezpečnost závisí na množství, reakci po shoření a na tom, jakým způsobem je jim člověk vystaven (kontakt s kůží, inhalace, požití)," oznámila prefektura.

V neděli prefektura zveřejnila výsledky vyšetřování, podle kterého není kvalita vzduchu ohrožena, jelikož množství polétavých organických částic nedosáhlo měřitelné hodnoty. Výjimkou je ale sama továrna, kde byla zjištěna přítomnost karcinogenního benzenu.

Prefekt Pierre-André Durand také oznámil, že stát podá žalobu kvůli množství falešných tiskových zpráv, které se v souvislosti s požárem objevily na sociálních sítích. Týkaly se například falešných záběrů exploze, údajného znečištění pitné vody nebo mrtvých ptáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama