V Bruselu se množí spekulace. Irsku hrozí ztráta vlivného postu v Evropské komisi

Rezignace irského eurokomisaře pro obchod Phila Hogana vyvolala v Bruselu spekulace o tom, zda si Irsko toto vlivné portfolio udrží, či jej předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová svěří zástupci jiné země. Belgický list De Standaard dnes napsal, že kandidátem je současný komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Phil Hogan
doporučujeme

Podle některých unijních činitelů je pravděpodobné, že pokud vláda v Dublinu nepřijde s velmi zvučným jménem Hoganova nástupce, dostane obchodní vztahy EU na starosti někdo jiný. 

Hogan minulý týden po veřejném tlaku odstoupil z funkce kvůli účasti na večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku byla přitom v té době ve snaze zabránit šíření koronaviru povolena shromáždění maximálně 50 lidí. Hogan také nedodržel povinnou karanténu po příjezdu z Bruselu, a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

Irská vláda nyní hledá jméno jeho nástupce, přičemž von der Leyenová chce dostat na výběr muže a ženu. Veřejně dosud připustilo zájem o funkci trio politiků. Za hlavního kandidáta označují irská média ministra zahraničí Simona Coveneye, nabízejí se rovněž europoslankyně Mairead McGuinnessová a Frances Fitzgeraldová. Mluvčí komise Dana Spinantová dnes novinářům řekla, že z Irska dosud žádný návrh nepřišel.

Šéfka komise dala minulý týden najevo, že bude uvažovat o případných změnách portfolií v závislosti na tom, jakého kandidáta jí Dublin představí. List Financial Times citoval několik činitelů unijní exekutivy, podle nichž je velmi nepravděpodobné, že by si Irsko ceněnou oblast udrželo.

De Standaard uvedl, že se jako o novém komisaři pro obchod uvažuje o Reyndersovi. Ten byl v minulosti nejen šéfem belgické diplomacie, ale i ministrem obchodu či financí. Tak bohaté zkušenosti spojené s někdejším Hoganovým portfoliem nemůže nabídnout žádný z dosud zvažovaných irských kandidátů.

Zdroje z komise však upozorňují, že von der Leyenová bude muset vzít v potaz i křehkou politickou rovnováhu ve svém týmu. Hogan byl zástupcem evropských lidovců, tedy nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu, k níž náleží i ona sama. Reynders naproti tomu patří k liberálům, kteří by si v hierarchii komise polepšili.

Nový člen komise bude muset absolvovat slyšení před europoslanci stejně jako komisaři, jejichž portfolia by se případně změnila. Loni přitom parlament neschválil hned dva členy navrhovaného týmu von der Leyenové, čímž se jeho nástup zdržel o měsíc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová nechce zavírat ekonomiku, omezí se ale oslavy

29.09.2020 17:56 Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 17:07 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Podezřelý z útoku v Paříži použil falešnou identitu, zneužíval sociální…

29.09.2020 16:51 Podezřelý ze spáchání pátečního útoku před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo…

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 16:39 Aktualizováno Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama