V Bruselu se množí spekulace. Irsku hrozí ztráta vlivného postu v Evropské komisi

Rezignace irského eurokomisaře pro obchod Phila Hogana vyvolala v Bruselu spekulace o tom, zda si Irsko toto vlivné portfolio udrží, či jej předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová svěří zástupci jiné země. Belgický list De Standaard dnes napsal, že kandidátem je současný komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Phil Hogan
doporučujeme

Podle některých unijních činitelů je pravděpodobné, že pokud vláda v Dublinu nepřijde s velmi zvučným jménem Hoganova nástupce, dostane obchodní vztahy EU na starosti někdo jiný. 

Hogan minulý týden po veřejném tlaku odstoupil z funkce kvůli účasti na večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku byla přitom v té době ve snaze zabránit šíření koronaviru povolena shromáždění maximálně 50 lidí. Hogan také nedodržel povinnou karanténu po příjezdu z Bruselu, a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

Irská vláda nyní hledá jméno jeho nástupce, přičemž von der Leyenová chce dostat na výběr muže a ženu. Veřejně dosud připustilo zájem o funkci trio politiků. Za hlavního kandidáta označují irská média ministra zahraničí Simona Coveneye, nabízejí se rovněž europoslankyně Mairead McGuinnessová a Frances Fitzgeraldová. Mluvčí komise Dana Spinantová dnes novinářům řekla, že z Irska dosud žádný návrh nepřišel.

Šéfka komise dala minulý týden najevo, že bude uvažovat o případných změnách portfolií v závislosti na tom, jakého kandidáta jí Dublin představí. List Financial Times citoval několik činitelů unijní exekutivy, podle nichž je velmi nepravděpodobné, že by si Irsko ceněnou oblast udrželo.

De Standaard uvedl, že se jako o novém komisaři pro obchod uvažuje o Reyndersovi. Ten byl v minulosti nejen šéfem belgické diplomacie, ale i ministrem obchodu či financí. Tak bohaté zkušenosti spojené s někdejším Hoganovým portfoliem nemůže nabídnout žádný z dosud zvažovaných irských kandidátů.

Zdroje z komise však upozorňují, že von der Leyenová bude muset vzít v potaz i křehkou politickou rovnováhu ve svém týmu. Hogan byl zástupcem evropských lidovců, tedy nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu, k níž náleží i ona sama. Reynders naproti tomu patří k liberálům, kteří by si v hierarchii komise polepšili.

Nový člen komise bude muset absolvovat slyšení před europoslanci stejně jako komisaři, jejichž portfolia by se případně změnila. Loni přitom parlament neschválil hned dva členy navrhovaného týmu von der Leyenové, čímž se jeho nástup zdržel o měsíc.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama