V Irsku se otevřely obchody i holičství, omezení pohybu skončí až za "vánočního příměří"

V Irsku se dnes po více než měsíci opět otevřely obchody, muzea, kina a své služby mohou opět nabízet i holiči a kadeřníci. K uvolnění přísných opatření, která začala platit už 22. října, země přistoupila poté, co se snížil počet nových případů nákazy koronavirem.

Irsko, ilustrační foto
doporučujeme

Posledních téměř šest týdnů platila v Irsku opatření podobná těm, která museli místní dodržovat už na jaře. Na rozdíl od první letošní uzávěry mohly ale zůstat otevřené školy.

Irsko používá pětistupňový systém opatření, který je podobný českému protiepidemickému systému PES. V říjnu tehdejší český ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že právě irský model bude vzorem pro nový český systém. Irsko dnes přešlo z pátého do třetího stupně rizika nákazy.

Obyvatelé ostrovní země budou moci ode dneška znovu do všech obchodů, muzeí, galerií či knihoven, zajít budou moci ke kadeřníkovi, do bazénu či posilovny a zúčastnit se mohou i bohoslužby. Povoleno je opět hrát tenis či golf. Za přísných hygienických podmínek a s určitými omezeními se mohly opět otevřít hotely.

V platnosti nadále zůstává omezení pohybu. Lidé nesmí vycestovat až na výjimky mimo hrabství, ve kterém trvale žijí. To bude možné až během "vánočního příměří" od 18. prosince do 6. ledna.

Až do Vánoc se rovněž nesmí scházet lidé z různých domácností. Pokud mohou, měli by Irové podle doporučení vlády dál pracovat z domova. Nadále platí i nařízení o nošení roušek na rušných místech venku i uvnitř.

Další vlna uvolňování čeká Irsko již v pátek, kdy se otevřou restaurace a hospody, které vaří jídla. Podniky, které jídla nepodávají, například bary, zůstanou ale nadále zavřené.

Podle BBC se dnes před mnoha obchody v Dublinu, které byly od 22. října zavřené, tvořily dlouhé řady.

"Úsilí a oběti každého z nás zafungovaly. Zachránili jsme životy," uvedl irský premiér Micheál Martin. Podle ministra zahraničí Simona Coveneyho lze očekávat, že v příštích týdnech denní počty nakažených opět porostou. "Výzvou je, abychom tento nárůst udrželi co nejníže," dodal.

Podle poslední oficiální bilance zemřelo s covidem-19 v téměř pětimilionovém Irsku 2053 lidí. Infekce virem SARS-CoV-2 se od počátku epidemie prokázala u více než 72.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 12:32 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 11:40 Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama