V Německu se zpřístupňuje očkování všem starším 12 let

Německo dneškem zpřístupnilo očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům od 12 let věku. Dosavadní upřednostňování rizikových skupin je tak minulostí, na čekání na imunizaci to ale mnoho nezměnilo, neboť očkovací centra a ordinace lékařů jsou nadále odkázány na omezené dodávky vakcín.

Eurozpravy.cz

Získat termín v některém z šesti berlínských očkovacích center znamenalo dnes odpoledne spokojit se s pozvánkou na konec července, kdy je v nabídce preparát od společnosti Moderna. Výrazně komplikovanější je dostat se k vakcíně společností BioNTech/Pfizer, která dodává nejvíce dávek a na kterou v budoucnu díky spolehlivosti sází Evropská unie. Dopoledne byly k dispozici termíny na konec července a na srpen, rychle ale zmizely.

Kdo v Berlíně chce dřívější termín na látku od BioNTech/Pfizer, musí se obrnit trpělivostí a číhat na registračním portálu na možnou nabídku. Je to ale závod o co nejrychlejší kliknutí. Získání termínu první dávky přitom není vítězstvím, protože zájemce si musí zároveň zvolit i datum přeočkování. A než se tak stane, může časové okno pro první dávku obsadit někdo rychlejší.

Stejné zkušenosti mají zájemci i v ostatních německých spolkových zemích. Saská očkovací centra uvolnila v poledne asi 6200 termínů, které byly rychle rozebrány.

Konec očkovacích priorit je zátěží nejen pro trpělivost lidí, ale také pro technické vybavení očkovacích center. Německý červený kříž uvedl, že v Sasku umožňuje registrační portál 4000 současných přístupů, kvůli rychlejšímu odbavování chce ale kapacitu od příštího týdne zdvojnásobit.

Získat vakcínu je možné i u praktických a nově také podnikových lékařů. Ale i ti jsou odkázáni na přidělené dodávky dávek, kterých stále není nadbytek. Kvůli nedostatku vakcín bavorská očkovací centra pokračují v upřednostňování určitých zájemců, podobně se z vlastní vůle rozhodly také Hamburk, Brémy nebo Šlesvicko-Holštýnsko.

"Zklamání a frustrace jsou nasnadě, protože v první chvíli nebude k dispozici dostatečné množství vakcín," sdělil deníku Rheinische Post ředitel Německého svazu měst a obcí Gerd Landsberg. "Například v Severním Porýní-Vestfálsku nebudou do poloviny června, nebo dokonce možná i do konce června žádné volné termíny pro zájemce o první dávku," řekl Landsberg.

V Německu dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 45 procent obyvatel. V současnosti je ale v mnoha oblastech kladen důraz na očkování druhou dávkou, protože plně očkovaný je zatím zhruba každý pátý.

Také podle předsedy Německé asociace praktických lékařů Ulricha Weigeldta není zatím vakcíny vzhledem k vysoké poptávce dostatečné množství a její dodávky jsou nespolehlivé. Pokud chtějí političtí představitelé předejít zklamání zájemců o očkování, měli by se při rozhodování o očkovací kampani soustředit spíše na proveditelnost než na kampaň před spolkovými volbami, řekl Weigeldt mediální skupině Funke.

Landsberg podotkl, že mnoho lidí bude chtít dostat co nejbližší termín, protože kromě ochrany zdraví očkování přináší další výhody, jako je možnost cestovat bez testu nebo účastnit se různých akcí. I tak je ale zrušení prioritního systému podle něj správným krokem i s ohledem na náročnou byrokracii, která se pojí s přidělováním termínů.

Témata: EZ

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Související:

Právě se děje