V Řecku se poprvé po dvou měsících sloužily mše, zájem byl enormní

Desetitisíce Řeků dnes po více než dvou měsících koronavirové přestávky směly poprvé přijít na bohoslužbu do kostela. Kvůli karanténním opatřením nemohli věřící oslavit ani pravoslavné Velikonoce, které letos připadly na konec dubna. Už v pondělí čeká Řeky další uvolnění restrikcí: otevřít se mají památky, střední školy a podle nového vládního nařízení i nákupní centra.

Přidejte svůj názor

Náboženství
doporučujeme

Vláda zakázala náboženská shromáždění v rámci karantény, která začala platit v polovině března, a pro mnohé věřící tak byla dnešní bohoslužba slavnostním okamžikem.

"Nedokážu ani popsat své pocity. Po dvou a půl měsících karantény jsem zase v kostele. Teď můžeme dělat to, co jsme dva a půl měsíce nesměli - jít na mši a ke svatému přijímání," řekla agentuře Reuters 76letá Stella Kasimatiová v kostele poblíž aténského přístavu Pireus.

Uvnitř svatostánků ale všechno ještě nefunguje ani zdaleka tak, jako před vypuknutím epidemie. Místo lavic jsou uvnitř židle, které dovolují udržet mezi lidmi předepsané rozestupy minimálně 1,5 metru, u dveří jsou k dispozici rukavice a dezinfekce a pokud některý z věřících políbí ikonu, kostelnice ji vzápětí otře dezinfekčním ubrouskem.

Kvůli nařízení, které stanovuje maximální počet lidí uvnitř kostela tak, aby na každých deset čtverečních metrů připadala vždy maximálně jedna osoba, se někde muselo kvůli velkému zájmu konat hned několik bohoslužeb za sebou.

Kostely jsou však připraveny na odloženou oslavu Velikonoc, kterou církevní hodnostáři odložili na konec května. Původně se slavnost Zmrtvýchvstání Páně měla světit 19. dubna a aby o ni věřící nepřišli, odsunula ji církev na 26. května.

Už o den dříve, tedy 25. května, by se v zemi měly otevřít restaurace, bary a kavárny, uvedl dnes s odkazem na státní úřady server listu Kathimerini. Už v pondělí začnou fungovat i nákupní centra, ačkoli podle původního harmonogramu se měla otevřít až za dva týdny.

Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než některé další státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. V zemi se dosud potvrdilo 2819 případů nákazy koronavirem, z toho 162 lidí zemřelo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste z Lombardie? Tady nejste vítáni. Pandemie covid-19 rozdělila Itálii

31.05.2020 13:17 Italské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že v zemi se mohou od středy otevřít hranice…

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Související:

Právě se děje

Další zprávy