Ve Francii došlo k poškození pomníku, který připomíná zrušení otroctví

Na jihozápadě Francie dnes neznámý pachatel poškodil pomník, který připomíná zrušení otroctví. Sochu černošského otroka v parku ve městě Pau polil bílou barvou, informovala agentura AFP. Nedaleko pomníku byl nalezen kbelík s nápisem White Lives Matter (Na bělošských životech záleží).

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

Bronzová busta z 19. století, která se nachází od roku 2012 v parku města Pau, má být upomínkou na zrušení otroctví. Na kamenném podstavci je i datum 10. května, který je ve Francii dnem připomínky zrušení otroctví. V tento den v roce 2001 francouzský parlament přijal zákon, který otroctví označil za zločin proti lidskosti.

Sochu i podstavec dnes někdo potřísnil bílou barvou. Kbelík, ve kterém původně byla, se našel nedaleko. Ve zjevné narážce na hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které vzniklo v USA na protest proti rasismu a policejnímu násilí, bylo na plechovce napsáno White Lives Matter (Na bělošských životech záleží).

Radnice města Pau, které leží v podhůří Pyrenejí, už nechala sochu vyčistit.

Demonstrace, které vyvolala květnová smrt černocha George Floyda v americkém městě Minneapolis, se přenesly i do Evropy. Proti rasismu se v posledních dnech demonstrovalo ve Francii, Británii či Německu. Ve Francii Floydův případ oživil také hněv ze smrti 24letého Francouze s malijskými kořeny Adamy Traorého, který zemřel v roce 2016 po policejním zásahu. Příčina jeho smrti je dodnes předmětem sporů.

V Británii o víkendu protestující strhli sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona a na sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla připsali, že byl rasista. Činy nejen v Británii vyvolaly debatu o pomnících a názorech lidí, které připomínají. V Londýně už mezitím odstranili sochu dalšího obchodníka s otroky Roberta Milligana.

Řada soch se stala terčem vandalských útoků také ve Spojených státech. Strženo bylo několik pomníků Kryštofa Kolumba či vůdčích politiků americké Konfederace, která bojovala v občanské válce v 19. století za zachování otroctví.

Francie poprvé otroctví zrušila v roce 1794, v roce 1802 jej ale Napoleon Bonaparte opět zavedl. V roce 1848 bylo zrušeno definitivně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí z krize vyjít jednotná a silnější, prohlásila Merkelová

08.07.2020 15:16 Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize…

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 14:50 Aktualizováno Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Slovensko reaguje na Kollárovu plagiátorskou kauzu, chystá možnost…

08.07.2020 14:45 Slovenské ministerstvo školství po plagiátorské kauze šéfa sněmovny Borise Kollára připravilo návrh…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy