Ve Francii došlo k poškození pomníku, který připomíná zrušení otroctví

Na jihozápadě Francie dnes neznámý pachatel poškodil pomník, který připomíná zrušení otroctví. Sochu černošského otroka v parku ve městě Pau polil bílou barvou, informovala agentura AFP. Nedaleko pomníku byl nalezen kbelík s nápisem White Lives Matter (Na bělošských životech záleží).

Bronzová busta z 19. století, která se nachází od roku 2012 v parku města Pau, má být upomínkou na zrušení otroctví. Na kamenném podstavci je i datum 10. května, který je ve Francii dnem připomínky zrušení otroctví. V tento den v roce 2001 francouzský parlament přijal zákon, který otroctví označil za zločin proti lidskosti.

Sochu i podstavec dnes někdo potřísnil bílou barvou. Kbelík, ve kterém původně byla, se našel nedaleko. Ve zjevné narážce na hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které vzniklo v USA na protest proti rasismu a policejnímu násilí, bylo na plechovce napsáno White Lives Matter (Na bělošských životech záleží).

Radnice města Pau, které leží v podhůří Pyrenejí, už nechala sochu vyčistit.

Demonstrace, které vyvolala květnová smrt černocha George Floyda v americkém městě Minneapolis, se přenesly i do Evropy. Proti rasismu se v posledních dnech demonstrovalo ve Francii, Británii či Německu. Ve Francii Floydův případ oživil také hněv ze smrti 24letého Francouze s malijskými kořeny Adamy Traorého, který zemřel v roce 2016 po policejním zásahu. Příčina jeho smrti je dodnes předmětem sporů.

V Británii o víkendu protestující strhli sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona a na sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla připsali, že byl rasista. Činy nejen v Británii vyvolaly debatu o pomnících a názorech lidí, které připomínají. V Londýně už mezitím odstranili sochu dalšího obchodníka s otroky Roberta Milligana.

Řada soch se stala terčem vandalských útoků také ve Spojených státech. Strženo bylo několik pomníků Kryštofa Kolumba či vůdčích politiků americké Konfederace, která bojovala v občanské válce v 19. století za zachování otroctví.

Francie poprvé otroctví zrušila v roce 1794, v roce 1802 jej ale Napoleon Bonaparte opět zavedl. V roce 1848 bylo zrušeno definitivně.

Související

Více souvisejících

Francie Policie Francie pomník

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 7 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

Tragická střelba na pražské FF UK zasáhla 9000 lidí. O krizovou pomoc se staraly stovky lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) as ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy