Ve Španělsku houstne atmosféra. Výhrůžky poslancům, v parlamentu to vypadalo na rvačku

Před dnešním hlasováním španělských poslanců o důvěře šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády roste tlak na poslance jeho strany i další poslance, aby porušili stranickou disciplínu a hlasovali proti Sánchezovi. Například zástupce regionální strany z provincie Teruel Tomás Guitarte dostal 8800 emailů, z nichž některé ho kvůli podpoře Sáncheze v nedělním prvním kole hlasování označují za zrádce Španělska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pedro Sánchez
doporučujeme

Sánchez (47) potřebuje získat více hlasů pro než proti, vyjednáno má 167 hlasů pro, včetně hlasu Guitarteho. Proti se chystá hlasovat 165 ze 350 členů Kongresu poslanců a 18 poslanců se hodlá zdržet hlasování. Takže stačí, aby jeden z poslanců změnil své "ano" v "ne".

"(Strana) Teruel Existe odsuzuje a odmítá antidemokratický nátlak. Útočí na nás a nemají ani tušení o situaci v naší provincii," citoval dnes deník El País z prohlášení strany, která vznikla v roce 1999 a letos se poprvé dostala do Kongresu poslanců. Jejím cílem je mimo jiné pomoci řešit problémy vylidňujícího se španělského venkova.

Guitarte, který je jediným poslancem strany Teruel Existe (Teruel existuje) v dolní komoře parlamentu, se kvůli nátlaku na změnu svého postoje obává i o svoji bezpečnost. Na dotaz deníku El País, kde strávil posledních několik hodin, jeho strana proto odmítla odpovědět.

Dnes se koná už druhé kolo hlasování o důvěře Sánchezovi. Tomu prvnímu, které se poprvé ve španělské demokratické historii konalo v neděli, předcházela debata plná emocí. Například poslanci pravicové Lidové strany a krajně pravicové strany Vox křičeli při projevu poslankyně baskické levicové nacionalistické strany EH Bildu "vrahové" a "teroristé".

Šéf této strany Arnaldo Otegi byl v mládí členem separatistické a teroristické strany ETA a později strávil i několik let ve vězení za pokus obnovit zakázanou politickou stranu považovanou za politické křídlo ETA.

Šéfka parlamentu Meritxell Batetová měla v neděli velké problémy vášně poslanců uklidnit. Pravicové poslance přerušující projev baskické poslankyně mírnila mimo jiné s tím, že ve Španělsku je demokracie a svoboda slova a že země se nebude v tomto smyslu vracet k poměrům za frankistické diktatury, jež skončila v roce 1975.

zdroj: YouTube

Pravicoví poslanci kritizují i dohodu Sáncheze s jednou z katalánských separatistických stran Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž poslanci dnes Sáncheze stejně jako v neděli podpoří tak, že se zdrží hlasování. Socialisté ERC slíbili dialog, ač není zatím jasné, o čem konkrétně bude.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama