Ve Španělsku houstne atmosféra. Výhrůžky poslancům, v parlamentu to vypadalo na rvačku

Před dnešním hlasováním španělských poslanců o důvěře šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády roste tlak na poslance jeho strany i další poslance, aby porušili stranickou disciplínu a hlasovali proti Sánchezovi. Například zástupce regionální strany z provincie Teruel Tomás Guitarte dostal 8800 emailů, z nichž některé ho kvůli podpoře Sáncheze v nedělním prvním kole hlasování označují za zrádce Španělska.

Pedro Sánchez

Sánchez (47) potřebuje získat více hlasů pro než proti, vyjednáno má 167 hlasů pro, včetně hlasu Guitarteho. Proti se chystá hlasovat 165 ze 350 členů Kongresu poslanců a 18 poslanců se hodlá zdržet hlasování. Takže stačí, aby jeden z poslanců změnil své "ano" v "ne".

"(Strana) Teruel Existe odsuzuje a odmítá antidemokratický nátlak. Útočí na nás a nemají ani tušení o situaci v naší provincii," citoval dnes deník El País z prohlášení strany, která vznikla v roce 1999 a letos se poprvé dostala do Kongresu poslanců. Jejím cílem je mimo jiné pomoci řešit problémy vylidňujícího se španělského venkova.

Guitarte, který je jediným poslancem strany Teruel Existe (Teruel existuje) v dolní komoře parlamentu, se kvůli nátlaku na změnu svého postoje obává i o svoji bezpečnost. Na dotaz deníku El País, kde strávil posledních několik hodin, jeho strana proto odmítla odpovědět.

Dnes se koná už druhé kolo hlasování o důvěře Sánchezovi. Tomu prvnímu, které se poprvé ve španělské demokratické historii konalo v neděli, předcházela debata plná emocí. Například poslanci pravicové Lidové strany a krajně pravicové strany Vox křičeli při projevu poslankyně baskické levicové nacionalistické strany EH Bildu "vrahové" a "teroristé".

Šéf této strany Arnaldo Otegi byl v mládí členem separatistické a teroristické strany ETA a později strávil i několik let ve vězení za pokus obnovit zakázanou politickou stranu považovanou za politické křídlo ETA.

Šéfka parlamentu Meritxell Batetová měla v neděli velké problémy vášně poslanců uklidnit. Pravicové poslance přerušující projev baskické poslankyně mírnila mimo jiné s tím, že ve Španělsku je demokracie a svoboda slova a že země se nebude v tomto smyslu vracet k poměrům za frankistické diktatury, jež skončila v roce 1975.

zdroj: YouTube

Pravicoví poslanci kritizují i dohodu Sáncheze s jednou z katalánských separatistických stran Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž poslanci dnes Sáncheze stejně jako v neděli podpoří tak, že se zdrží hlasování. Socialisté ERC slíbili dialog, ač není zatím jasné, o čem konkrétně bude.

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje