Velvyslanec ČR ve Francii odmítl způsob informování o Lovosicích

Český velvyslanec ve Francii Michal Fleischman vydal prohlášení, ve kterém odmítl způsob, jakým francouzská televize informovala o případu zabavených ochranných pomůcek ve skladu v severočeských Lovosicích. Ve francouzských médiích a na sociálních sítích vyvolala pohoršení a kritiku zpráva, že Česko zkonfiskovalo roušky směřující do Itálie. Tisk přitom převzal nepřesné informace italského listu La Repubblica.

Přidejte svůj názor 91 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Roušky byly zabaveny na základě podezření z protiprávního nakládání se zdravotnickým materiálem a při vyšetřování se ukázalo, že část těchto pomůcek byla určena Itálii, uvádí se ve Fleischmanově prohlášení. "České úřady velmi litují nedorozumění, ke kterému mohlo dojít v situaci, kdy se všichni potýkáme s bezprecedentními výzvami," uvedl velvyslanec.

České úřady před několika dny v Lovosicích zabavily 680.000 chirurgických roušek a 28.000 respirátorů. Ministr vnitra Jan Hamáček původně uvedl, že policie zasahovala proti spekulantům, kteří měli materiál dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažili zvýšit cenu. Podle jeho pátečního vyjádření se následně ukázalo, že 101.600 zabavených roušek a respirátorů bylo původně součástí daru Červeného kříže města Čching-tchien v čínské provincii Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.

Dnes české ministerstvo zahraničí uvedlo, že do Itálie poslalo 110.000 roušek, které mají být náhradou za ty zabavené. "Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned," uvedla mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová.

"Do Itálie 650.000 roušek z Číny nikdy nedorazilo, protože byly ukradeny Českou republikou, se souhlasem jejích úřadů," řekl v přímém vstupu v nedělních poledních zprávách římský zpravodaj televize France 2 Alban Mikoczy. V následující reportáži se uvádí, že roušky čeští celníci zabavili z čínského letounu, který oficiálně přistál v Praze v pátek. Následně byla podle reportáže zásilka rozvezena do českých nemocnic.

"Případ je skandální, neboť obě země jsou členy Evropské unie," uvedla France 2. Podle Mikoczyho příspěvku trapnou situaci napravila až Čína, která Itálii poslala novou zásilku, jež se vyhne mezipřistání v Praze.

Mikoczyho reportáž, kterou France 2 zveřejnila i na svém twitterovém účtu, sdílely stovky lidí.

Nepřesnou informaci zpravodaj zopakoval také v živém vstupu ve večerních zprávách, které sledují miliony Francouzů. Na žádost dopisovatelky ČTK o komentář k nepřesnostem v reportáži se televize France 2 zatím nevyjádřila. Její římská redakce v noci na dnešek nicméně na twitteru uvedla, že bere na vědomí oficiální verzi české vlády, která politováníhodný incident mezi oběma státy uzavírá.

Na české velvyslanectví v Paříži se po odvysílání reportáže začali telefonicky, e-mailem i na sociálních sítích obracet rozhořčení lidé.

Zprávy o zabavených rouškách přinesla s řadou nepřesností také jiná francouzská média včetně Le Figaro, Les Echos, L'Express nebo Le Parisien. Všechny přitom vycházejí z článku italského listu La Repubblica či z agentury AFP a citují tweet pracovníka pražského výzkumného ústavu AMO Lukáše Lva Červinky.

Na Červinku se o víkendu odvolal list La Repubblica, podle kterého čínským darem pro Itálii byly všechny ochranné pomůcky zabavené v Lovosicích, nikoli jen jejich část. Červinka nicméně už v neděli ČTK řekl, že takové tvrzení italským médiím neposkytl.

Některá francouzská média, jako Les Echos nebo L'Express, později doplnila do svých článků prohlášení ministra zahraničí Tomáše Petříčka, že Česko nezadrželo zásilku určenou Itálii vědomě a že dotyčný materiál bude Itálii vrácen. Titulky článků ovšem zůstaly zavádějící. "Česká republika uznala, že zpronevěřila roušky určené Itálii," uvádí například Le Parisien.

Loading...
Vstupte do diskuze (91)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová: Koronakrize byla lekcí, do té doby lidé prodavačky podceňovali

03.07.2020 15:19 Někteří lidé a profese byli dříve podceňováni. Nejedná se jenom o zdravotní sestry, lékaře,…

Remdesivir dostal další povolení. Smí se použít při těžkém průběhu covidu…

03.07.2020 15:03 Aktualizováno Evropská komise povolila podmínečné použití remdesiviru pro pacienty s covidem-19. Dnes oznámila,…

Češi, kteří měli jet o víkendu do Slovinska, mají problém. Testy na covid…

03.07.2020 15:00 Češi, kteří přes Slovinsko pouze projíždí, potřebují dokumenty o cíli cesty a musí dodržet několik…

Vládní změny ve Francii: Novým premiérem se stal Jean Castex

03.07.2020 14:43 Novým francouzským premiérem se dnes stal Jean Castex, který od dubna koordinoval uvolňování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy