Věra Jourová má obavy o čestné volby v Polsku, píše deník Rzeczpospolita

Věra Jourová má obavy o svobodné a čestné volby v Polsku. Česká eurokomisařka to dala najevo v rozhovoru, který dnes zveřejnil polský list Rzeczpospolita. Jourová reagovala na schválení zákona umožňujícího kvůli koronaviru korespondenční hlasování v prezidentských volbách vypsaných na 10. května.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Věra Jourová, eurokomisařka
doporučujeme

"Sleduji tento proces velmi pozorně. Jsem znepokojená ohledně svobodných a čestných voleb a kvality hlasování, ohledně legality a ústavnosti takových voleb. Kdybych byla polským občanem, chtěla bych vědět, jak přesně bude hlasování probíhat, protože se bude konat už brzo," řekla deníku Rzeczpospolita místopředsedkyně Evropské komise.

Polský parlament, který se dvěma menšími koaličními partnery ovládá pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS), v úterý večer po určitém váhání schválil zákon navržený PiS, jenž umožňuje výhradně korespondenční hlasování při prezidentských volbách. Tento postup má zajistit, aby se volby za každou cenu uskutečnily v květnu bez ohledu na šíření koronavirové infekce.

Kritici PiS obviňují, že staví své politické zájmy nad obavy o zdraví veřejnosti. Současný prezident Andrzej Duda, kterého tato strana podporuje, je podle průzkumů velkým favoritem hlasování. Odklad by mohl vzhledem k očekávaným problémům kvůli koronavirové krizi jeho šance snížit.

Jourová v rozhovoru mimo jiné uvedla, že je třeba "polským orgánům připomenout mezinárodní standardy, jako je doporučení Rady Evropy nedělat zásadní změny ve volebním zákonu v roce před konáním voleb; a Polsko je členem Rady Evropy".

Dudovo vítězství v prezidentských volbách by umožnilo PiS utvrdit reformy justice, které podle názoru panujícího v Evropské unii ohrožují zásady právního státu v Polsku. Prezident nesdílející stanoviska PiS by mohl takové reformy blokovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drážďanská klenotnice se půl roku od loupeže otevře návštěvníkům

29.05.2020 16:18 Po jedenácti týdnech nucené přestávky způsobené koronavirovou pandemií se otevřou v sobotu sbírky…

Záchranný balík EU? Podle Orbána je zvrácený, Poláci ho naopak uvítali

29.05.2020 15:40 Za absurdní a zvrácený považuje konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán záměr Evropské komise,…

Řecko otevře hranice. Turisté z 29 zemí včetně ČR mohou přijet už 15.…

29.05.2020 15:02 Řecko oznámilo seznam zemí, odkud budou moci turisté už od 15. června létat do Atén a Soluně. Mezi…

Španělsko schválilo základní příjem. Nejchudší lidé dostanou 462 eur…

29.05.2020 14:34 Španělská vláda dnes schválila zavedení základního příjmu pro nejchudší jako prevenci před dopady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy