Volby v Británii jsou zase o něco blíž, poslanci schválili zákon

Britští poslanci dnes ve druhém čtení schválili návrh zákona, který by umožnil uspořádání předčasných voleb 12. prosince. Místopředseda Dolní sněmovny následně umožnil debatu a hlasování o třech předložených dodatcích. Všechny se týkají návrhu na změnu data konání voleb z 12. na 9. prosince. Závěrečné hlasování o volebním zákonu se v Dolní sněmovně čeká ještě dnes kolem 21:00 SEČ. Pokud poslanci návrh schválí, poputuje ještě do Sněmovny lordů. Podle britských médií je ale už nyní prakticky jisté, že se v prosinci předčasné volby budou konat.

Do další fáze legislativního procesu návrh na uspořádání voleb prošel bez formálního hlasování, pro schválení byly totiž všechny větší strany. Místopředseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle následně oznámil, že k debatě před závěrečným hlasováním vybral tři předložené návrhy dodatků.

První z nich navrhl lídr opozice Jeremy Corbyn, který chce, aby se volby konaly již 9., nikoli až 12. prosince. Cílem je zabránit tomu, aby se premiér Boris Johnson pokusil prosadit svou brexitovou dohodu ještě ve starém parlamentu. Další dva dodatky jsou technické a týkají se stejného návrh na změnu termínu voleb.

Místopředseda sněmovny Hoyle nevybral k debatě kontroverzní opoziční návrhy, které požadovaly, aby v prosincových volbách mohli hlasovat také 16letí a 17letí Britové a také občané EU, kteří se v Británii usadili. Vláda avizovala, že by v případě hlasování o těchto dodatcích návrh volebního zákona ze sněmovny úplně stáhla.

Britská média dnes očekávala, že Hoyle nejspíš nevybere k hlasování ty dodatky, se kterými vláda premiéra Johnsona zásadně nesouhlasila. Hoyle, který hodlá v čele dolní komory nahradit končícího Johna Bercowa, si podle nich totiž nechce znepřátelit konzervativní poslance, na jejichž hlasech bude při nadcházejícím výběru nové hlavy Dolní sněmovny odkázaný.

Související

Big Ben a budova parlamentu.

Reforma britského parlamentu? Labouristé chtějí jednu komoru zrušit

Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory britského parlamentu. Nahradila by ji menší, a tedy méně nákladná komora, která by důsledněji odrážela regionální rozložení země. Na dnešním setkání v Leedsu to oznámil předseda labouristů Keir Starmer, informovaly zahraniční tiskové agentury. Labouristé jsou 12 let v opozici, ale aktuálně mají v průzkumech výrazný náskok před vládnoucí Konzervativní stranou.

Více souvisejících

Parlament Velké Británie Volby ve Velké Británii Boris Johnson John Bercow

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy