Východoněmecká tajná policie Stasi sbírala informace na současného kancléře Scholze

Bývalá východoněmecká tajná policie Stasi v 80. letech shromažďovala informace na nynějšího německého kancléře Olafa Scholze, který se tehdy angažoval v organizaci mladých sociálních demokratů. Vyplývá to z materiálů spolkového archivu, o nichž informoval bulvární deník Bild. Šéf německé vlády dnes podle agentury DPA uvedl, že si špehování byl vědom.

Scholz, který je povoláním právník, žil v 80. letech v Hamburku. Do bývalé Německé demokratické republiky (NDR) cestoval několikrát coby tehdejší předseda mládežnického sdružení Sociálnědemokratické strany Německa (SPD).

Scholz dnes řekl, že ho zpráva deníku nepřekvapila. "Samozřejmě jsem si vědom, že jsem byl špehován," řekl novinářům. "Hezké to není, ale prostě je to tak," dodal. Řekl také, sám do spisu Stasi nikdy nenahlížel.

Podle dokumentů východoněmecké tajné policie její agenti identifikovali Scholze jako "profesionála ze staré politické školy, který má velký vliv". Nařídili svým kolegům, aby Scholzovi a jeho společníkům poskytli při návštěvě východního Berlína zvláštní zacházení, například "víza bez poplatků" či "zdvořilé odbavení bez celní kontroly". Rovněž mu byl povolen vstup bez požadované výměny valut v kurzu výhodném pro NDR.

Budoucí kancléř byl spolu s desítkou dalších kolegů z SPD sledován i při návratu do Hamburku. Zaměřilo se na něj hned několik východoněmeckých agentů působících v západním Německu, kteří v letech 1978 a 1987 o Scholzovi a mladých sociálních demokratech vypracovali celkem 19 zpráv.

V průběhu 80. let měla Stasi v západním Německu více než 1500 informátorů, kteří jí předávali informace o významných politických osobnostech. Některé z informací o Scholzovi byly předány také sovětské tajné službě KGB, vyplývá dále z dokumentů. KGB se Stasi úzce spolupracovala a v jejím berlínském ústředí měla svou kancelář.

Související

Více souvisejících

Německo Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy