"Vychvalované" Švédsko se topí v druhé vlně. Doporučení nahradí restrikce

Ve Švédsku bude moci nově u stolu v restauracích a kavárnách sedět maximálně osm lidí, informuje server BBC. Kvůli prudkému nárůstu koronavirových infekcí také premiér Stefan Löfven oznámil, že lidé v dalších třech regionech by měli pracovat pokud možno z domova a vyhýbat se hromadné dopravě. Situace je podle něj "velmi vážná".

Ilustrační foto
doporučujeme

Minulý týden úřady kvůli stoupajícím číslům oznámily zpřísnění pravidel ve Stockholmu a v regionech Östergötland a Västra Götaland, kde leží město Göteborg.

Dříve se vyhlašovala pravidla pro regiony Upssala a Skane. Nyní se tedy doporučení vlády, která jsou dobrovolná, týkají asi 70 procent celkových 10,5 milionu švédských obyvatel, upřesňuje BBC.

Lidem úřady doporučují, aby se vyhýbali vnitřním veřejným prostorům jako jsou nákupní centra, bazény či tělocvičny a aby nenavštěvovali ani kulturní akce. Pokud je to možné, mají zůstávat co nejvíce doma a stýkat se pouze se členy rodiny.

Od pátku země zaznamenala dalších 31 úmrtí pacientů s covidem-19, celkově jich je ve Švédsku 5969, což je výrazně více než v sousedních zemích (Norsko má podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse 282 úmrtí a Finsko 359).

Počet úmrtí ve Švédsku je ale nižší než v některých dalších evropských státech, jako jsou Španělsko nebo Británie. Ve srovnatelně velkém Česku zemřelo 3859 lidí s covidem-19.

Šéf švédského úřadu národního zdraví Johan Carlson doufá, že veřejnosti se podaří díky dodržování celonárodních a regionálních doporučení šíření viru zastavit. Carlson však zároveň varoval, že Švédy čeká "dlouhá a krutá zima".

Švédsko je přitom řadou lidí předkládáno jako příkladná země v boji s covidem. Tak o něm hovoří zejména odpůrci roušek a vyznavači konspirací a dezinformací. Ve skutečnosti není pravdou, že by Švédsko neuplatňovalo žádné restrikce, v řadě oblastech naopak mělo od jara do října přísnější opatření, než Česko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama