Za porušení karantény padly ve Francii statisíce pokut. Neplánujte dovolenou, vyzval ministr veřejnost

Bezmála šest milionů kontrol a přes 350.000 sepsaných protokolů o pokutách. Taková je ve Francii bilance policie při vymáhání pravidel karanténního režimu, uvedl dnes francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. V televizním rozhovoru také důrazně vyzval obyvatele, aby si neplánovali žádné jarní dovolené.

Plošné omezení pohybu obyvatel platí ve Francii kvůli šíření koronaviru od 17. března a přísné restrikce zůstanou v platnosti ještě nejméně dva týdny. Místní obyvatelé mají nařízeno brát si na jakékoli vycházky vyplněný formulář ministerstva vnitra, kde mají uvádět důvod, proč museli opustit domov. Povolené jsou pouze cesty do práce a z práce a na nákupy, krátká fyzická aktivita na čerstvém vzduchu nebo přesuny při zdravotních a rodinných krizích. Za porušení pravidel hrozí pokuta i odnětí svobody.

Podle Castanera už bylo od počátku platnosti povinné izolace provedeno 5,8 milionu kontrol jejího dodržování, přičemž policisté rozdali 359.000 pokut. "Když kontrolujeme, neděláme to za účelem sepisování protokolů, ale abychom zaručili karanténu," citovala ministra agentura AFP.

Nejméně jeden člověk už byl za porušování nařízení odsouzen a poslán do vězení. Francouzská média dnes informovala o případu mladého delikventa z města Calais, který dostal dvouměsíční trest poté, co se za poslední týden proti platným pravidlům provinil hned osmkrát.

I po dvou týdnech celostátních omezení se růst francouzské bilance nemoci COVID-19 nezpomaluje. V úterý bylo ohlášeno dalších 499 úmrtí hospitalizovaných lidí, vládní opatření tudíž nepolevují. Castaner dnes zdůraznil, že ačkoli školám začíná období jarních prázdnin, lidé by rozhodně nikam vyrážet neměli.

"Budu velmi konkrétní, během období izolace se na dovolenou nejezdí," prohlásil Castaner ve vysílání televize LCI. Ministr vnitra naznačil, že se nově posilují policejní kontroly na hlavních silničních tazích, jakož i na nádražích a letištích. "Karanténa je pro rodiny omezující, vím to, ale musíme vydržet," dodal.

Boj proti koronaviru srazil intenzitu provozu na francouzských silnicích či železnicích na zlomek dřívější úrovně, zatímco v Paříži se vylidnila i ta nejnavštěvovanější místa. Systém monitorující v hlavním městě "zvukové znečištění" zaznamenal propad hluku oproti běžným hodnotám, místy téměř o 90 procent, informoval dnes deník Le Monde. "Je to nevídané, jsme svědky bezprecedentního experimentu v celospolečenském měřítku," komentovala zjištění poradkyně pařížské radnice pro životní prostředí Aurélie Solansová.

Ministr Castaner ráno uvedl, že nabídka vlakových spojení se aktuálně smrskla na "šest procent kapacity". Zároveň přicházejí další a další jízdy speciálně upravených rychlovlaků TGV, které převážejí těžce nemocné pacienty s COVID-19 z nejvíce zasažených regionů do oblastí, kde je situace příznivější a zdravotnická zařízení méně zatížená. Nejdříve byli nemocní evakuováni z měst na severovýchodě Francie, nyní jsou transportováni i z Paříže. Dvě soupravy dnes přepravovaly celkem 36 lidí z metropole do Bretaně.

"Všichni nemocní, co tam jsou, mají vážné dýchací problémy," řekl AFP šéf pařížských záchranářů Pierre Carli. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví už bylo takto od 18. března ze zahlcených nemocnic evakuováno na 300 pacientů.

Celkem v úterý francouzské zdravotnictví hlásilo 5565 lidí, kteří jsou kvůli COVID-19 hospitalizováni ve vážném stavu. Francie zároveň v posledních týdnech výrazně zvýšila kapacity nemocničních oddělení poskytujících intenzivní péči a údajně už disponuje 10.000 lůžky pro nejrizikovější pacienty. Pozitivní test na koronavirus v zemi mělo přes 52.000 lidí, více než 3500 z nich umřelo.

Související

Více souvisejících

Francie Christophe Castaner dovolená Policie Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy