Za porušení karantény padly ve Francii statisíce pokut. Neplánujte dovolenou, vyzval ministr veřejnost

Bezmála šest milionů kontrol a přes 350.000 sepsaných protokolů o pokutách. Taková je ve Francii bilance policie při vymáhání pravidel karanténního režimu, uvedl dnes francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. V televizním rozhovoru také důrazně vyzval obyvatele, aby si neplánovali žádné jarní dovolené.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Francouzská policie
doporučujeme

Plošné omezení pohybu obyvatel platí ve Francii kvůli šíření koronaviru od 17. března a přísné restrikce zůstanou v platnosti ještě nejméně dva týdny. Místní obyvatelé mají nařízeno brát si na jakékoli vycházky vyplněný formulář ministerstva vnitra, kde mají uvádět důvod, proč museli opustit domov. Povolené jsou pouze cesty do práce a z práce a na nákupy, krátká fyzická aktivita na čerstvém vzduchu nebo přesuny při zdravotních a rodinných krizích. Za porušení pravidel hrozí pokuta i odnětí svobody.

Podle Castanera už bylo od počátku platnosti povinné izolace provedeno 5,8 milionu kontrol jejího dodržování, přičemž policisté rozdali 359.000 pokut. "Když kontrolujeme, neděláme to za účelem sepisování protokolů, ale abychom zaručili karanténu," citovala ministra agentura AFP.

Nejméně jeden člověk už byl za porušování nařízení odsouzen a poslán do vězení. Francouzská média dnes informovala o případu mladého delikventa z města Calais, který dostal dvouměsíční trest poté, co se za poslední týden proti platným pravidlům provinil hned osmkrát.

I po dvou týdnech celostátních omezení se růst francouzské bilance nemoci COVID-19 nezpomaluje. V úterý bylo ohlášeno dalších 499 úmrtí hospitalizovaných lidí, vládní opatření tudíž nepolevují. Castaner dnes zdůraznil, že ačkoli školám začíná období jarních prázdnin, lidé by rozhodně nikam vyrážet neměli.

"Budu velmi konkrétní, během období izolace se na dovolenou nejezdí," prohlásil Castaner ve vysílání televize LCI. Ministr vnitra naznačil, že se nově posilují policejní kontroly na hlavních silničních tazích, jakož i na nádražích a letištích. "Karanténa je pro rodiny omezující, vím to, ale musíme vydržet," dodal.

Boj proti koronaviru srazil intenzitu provozu na francouzských silnicích či železnicích na zlomek dřívější úrovně, zatímco v Paříži se vylidnila i ta nejnavštěvovanější místa. Systém monitorující v hlavním městě "zvukové znečištění" zaznamenal propad hluku oproti běžným hodnotám, místy téměř o 90 procent, informoval dnes deník Le Monde. "Je to nevídané, jsme svědky bezprecedentního experimentu v celospolečenském měřítku," komentovala zjištění poradkyně pařížské radnice pro životní prostředí Aurélie Solansová.

Ministr Castaner ráno uvedl, že nabídka vlakových spojení se aktuálně smrskla na "šest procent kapacity". Zároveň přicházejí další a další jízdy speciálně upravených rychlovlaků TGV, které převážejí těžce nemocné pacienty s COVID-19 z nejvíce zasažených regionů do oblastí, kde je situace příznivější a zdravotnická zařízení méně zatížená. Nejdříve byli nemocní evakuováni z měst na severovýchodě Francie, nyní jsou transportováni i z Paříže. Dvě soupravy dnes přepravovaly celkem 36 lidí z metropole do Bretaně.

"Všichni nemocní, co tam jsou, mají vážné dýchací problémy," řekl AFP šéf pařížských záchranářů Pierre Carli. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví už bylo takto od 18. března ze zahlcených nemocnic evakuováno na 300 pacientů.

Celkem v úterý francouzské zdravotnictví hlásilo 5565 lidí, kteří jsou kvůli COVID-19 hospitalizováni ve vážném stavu. Francie zároveň v posledních týdnech výrazně zvýšila kapacity nemocničních oddělení poskytujících intenzivní péči a údajně už disponuje 10.000 lůžky pro nejrizikovější pacienty. Pozitivní test na koronavirus v zemi mělo přes 52.000 lidí, více než 3500 z nich umřelo.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za úterý 342 případů nákazy a 29 mrtvých

03.06.2020 09:04 V Německu přibylo za úterý 342 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

Italové mohou po třech měsících cestovat po celé zemi

03.06.2020 08:11 Po téměř třech měsících mohou ode dneška Italové opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli…

Pro EU nastává zlomový moment, míní ekonom

03.06.2020 00:01 NÁZOR – Je současná situace pro EU zlomový moment na cestě k něčemu, co připomíná stát, nebo jde o…

Polsko uvažuje o zavření tří dolů v příštích měsících

02.06.2020 22:07 Koronavirová pandemie nutí Polsko urychlit odchod z uhelného sektoru a země zvažuje, že v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy