Země EU nelegálně zahnaly během pandemie zhruba 40.000 migrantů

Země Evropské unie během pandemie covidu-19 nelegálně zahnaly zhruba 40.000 migrantů. Na základě propočtů nevládních a mezinárodních organizací o tom dnes informoval britský list The Guardian. Podle něj v souvislosti s těmito praktikami zemřelo zhruba 2000 lidí.

Eurozpravy.cz

Od ledna loňského roku některé země Evropské unie ve Středomoří a na Balkánu výrazně zpřísnily svou migrační politiku. Podle The Guardian jde například o Španělsko, Řecko, Chorvatsko a Itálii. Tyto země se podle listu dohodly s nečlenskými státy na tom, že budou zadržovat a navracet běžence na jejich území, aniž by jim umožnily podat žádost o azyl.

"Poslední zprávy ukazují na růst počtu úmrtí migrantů ve snaze se dopravit do Evropy a současně růst spolupráce mezi členskými a nečlenskými zeměmi, jako je Libye," uvedl profesor Fulvio Vassallo Paleologo, který na univerzitě v Palermu vyučuje azylové právo.

Podezření z účasti na zahánění utečenců v Řecku čelila unijní pohraniční agentura Frontex. Její vedení ale odmítlo, že by se funkcionáři a zaměstnanci podíleli na nelegálních praktikách. Podle nevládních organizací Řecko nelegálně poslalo nazpět do Turecka přes 6000 migrantů.

Kritice čelí také Itálie za spolupráci s libyjskou pobřežní stráží a zadržování záchranných lodí nevládních organizací. Podle statistik nevládních organizací bylo v této části Středozemního moře zahnáno zpět do Libye zhruba 15.500 lidí. Humanitární organizace kritizují italskou spolupráci s Libyí, protože podle nich není africká země bezpečná.

Podle informací listu The Guardianu se na zahánění utečenců dohodlo i Chorvatskou s Bosnou. Deník v uplynulých měsících zdokumentoval porušování práv migrantů v této balkánské zemi. Chorvatsko předalo do Bosny až 18.000 lidí, uvedl deník.

Italské a libyjské námořní úřady čelily v dubnu kritice za to, že neodpovídají dostatečně pohotově na žádosti o pomoc plavidel v nesnázích. To podle společnosti Alarm Phone, která provozuje horkou linku pro lodě v nesnázích, vede k růstu úmrtí po ztroskotání lodí. "Zaznamenali jsme mnoho ztroskotání, která nebyla nikdy zanesena do oficiálních statistik," uvedla mluvčí společnosti. Z tohoto důvodu jsou podle ní počty úmrtí migrantů vyšší, než kolik uvádí vládní statistiky.

Témata: EZ

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

24.06.2021 23:58 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje