Rusko se zhroutí? Krize teprve začíná, varuje ekonom

"Kurz dolaru vůči rublu vzrostl v noci z 15. na 16. prosince 2014 o více než 20 procent. Nyní, když se finanční trhy trochu uklidnily, se dolar (v Rusku) prodává zhruba za dvojnásobek toho co před rokem. Tento relativní klid však stojí velkou cenu," varuje ruský ekonom, profesor a vicerektor Vyšší ekonomické školy v Moskvě Konstantin Sonin. V komentáři pro server Moscow Times popsal, proč podle jeho názoru čekají ruskou ekonomiku i nadále těžké časy.

Ekonomové na chronické problémy upozorňovali

"Devalvace rublu již vedla k prudkému růstu cen dováženého zboží a bezprostřednímu propadu životní úrovně. Také rozhodnutí (ruské) Centrální banky zvýšit klíčovou úrokovou sazbu garantuje, že pokud nedojde k zázraku na trhu s ropou, Rusko zažije vážný propad průmyslu a všech dalších hospodářských sektorů a opatření s cílem zabránit útoku na banky způsobí pouze další ztráty bankovnímu sektoru," nastiňuje pesimisticky Sonin.   

"Každý, kdo si myslí, že nejhorší je za námi, se bohužel mýlí: Krize v zásadě teprve začíná a důvěryhodnost institucí - alespoň v rámci ekonomických otázkách - je již velmi nízká," konstatuje expert.

"Jak se současná krize liší od těch ostatních? Tato krize byla celkově předvídatelná a ekonomičtí komentátoři v ostatních letech popsali její krátkodobé i dlouhodobé prvky. Skutečnost, že jen málo lidem se podařilo předpovědět přesný čas nejvážnější fáze této krize, nic nemění na tom, že dobrá predikce správně popisuje nejen důsledky krize - devalvaci měny, růst cen, pokles výroby a životní úrovně - ale rovněž mechanismy, které k nim vedou," míní ekonom.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Pokud ne všichni, tak velké množství otevřeně uvažujících ekonomů varovalo, že hospodářský kurz, který byl (ruskými) institucemi nastoupen po odeznění nejhorší fáze poslední krize, nejenže nedokáže vyřešit dlouhodobé problémy ruské ekonomiky, ale ve skutečnosti je jen prohloubí. To zahrnuje široké znárodňování, posilování míry 'ruční kontroly' hospodářství, hluboce zakořeněnou a všudypřítomnou korupci, využívání energetických zdrojů jako zahraničněpolitického nástroje, zvýšené utrácení vládních byrokratických a zpravodajských služeb a úpadek nezávislosti justice," kritizuje profesor.   

Rusko čelí stejným problémům jako SSSR

"Mechanismy, kterými jsou tyto jednotlivé elementy řízeny, jsou jasné. Není překvapivé, že čtvrtletní ekonomický růst se propadal od jara 2012 a na dno by dosedl v roce 2014 i bez krátkodobých vlivů. Situace je ve skutečnosti horší, než se může zdát: mírný růst posledních čtvrtletí byl udržen pouze navýšením prostředků na konstrukci plynovodů a ropovodů a modernizaci armády. Nyní ruské hospodářství čelí naprosto stejným potížím jako Sovětský svaz těsně před svým kolapsem," varuje Sonin.

"Samozřejmě, pro všechny bylo obtížné předpovídat krátkodobé faktory, které ke krizi přispěly. Jmenovitě konflikt na Ukrajině vedoucí k sankcím ze strany hlavních obchodních partnerů Ruska a nedomyšlená odvetná opatření Moskvy, která pouze prohloubila ztráty, především mezi nejchudšími a nejvíce zranitelnými občany země," pranýřuje odborník politiku Kremlu.     

"Události nicméně ukázaly, že ekonomové správně předpověděli konsekvence těchto rozličných faktorů a měli pravdu, když argumentovali, že žádná země s ekonomickou silou, jakou Rusko skutečně mělo, si nemůže dovolit ten luxus vést agresivní zahraniční politiku. Ukazuje se, že cena za takovou politiku je příliš vysoká a to krize teprve začíná. Konečný účet může každý zatím pouze odhadovat," končí komentář s varovným poselstvím ekonom.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy