ANALÝZA | Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Panamci jsou zneklidnění prohlášeními budoucího amerického prezidenta, že by Spojené státy mohly znovu získat Panamský průplav, v nejhorším případě i silou. Informoval o tom americký list New York Times. „O suverenitě našeho průplavu nelze vyjednávat a je součástí naší historie boje a nezvratného dobytí. Ať je to jasné: průplav patří Panamcům a bude tomu tak i nadále,“ zdůraznil šéf panamské diplomacie Javier Martínez-Acha.

Podle expertů může být reálným cílem Trumpa zastrašení s možným cílem zajistit si „příznivé zacházení“ pro americké lodě. „Pokud by USA chtěly porušit mezinárodní právo a jednat jako Vladimir Putin, mohly by vtrhnout do Panamy a získat průplav zpět. Nikdo by to nepovažoval za legitimní čin a přineslo by to nejen těžké škody na jejich image, ale i nestabilitu průplavu,“ vysvětlil Benjamin Gedan, ředitel latinskoamerického programu Wilsonova centra ve Washingtonu.

Už koncem loňského roku velmi podobně promluvil prezident Panamy José Raúl Mulino. „Jako prezident chci jasně prohlásit, že každý metr čtvereční Panamského průplavu a jeho přilehlé zóny patří Panamě, a tak to i zůstane. O suverenitě a nezávislosti naší země nelze vyjednávat,“ upozornil.

Co Trump vlastně chce?

Trump převzetím této kritické námořní tepny vyhrožoval za poslední týdny již několikrát. „Může se stát, že bude nutné něco udělat. Podívejte, Panamský průplav je pro naši zemi životně důležitý. Grónsko potřebujeme pro účely národní bezpečnosti. Potřebujeme je kvůli ekonomické bezpečnosti. Panamský průplav byl vybudován pro naši armádu,“ vylíčil budoucí šéf Bílého domu podle serveru ABC News.

Zkritizoval také nedávno zesnulého bývalého prezidenta Jimmyho Cartera, který stál za dohodou s panamskou vládou z roku 1978 o tom, že Panamci kanál postupně přeberou pod svou kontrolou. „Panamský průplav je ostuda. Co se v Panamském průplavu odehrálo? Jimmy Carter jim ho dal za jeden dolar a oni se k nám měli chovat dobře. Myslím, že to byla hrozná věc,“ doplnil Trump.

Podle něj jsou Spojené státy „okrádány“, zatímco v průplavu získává velký vliv Čína. „Pokud nebudou dodrženy morální i právní zásady tohoto velkorysého gesta darování, pak budeme požadovat, aby byl Panamský průplav Spojeným státům americkým vrácen v plné výši, rychle a bez otázek,“ prohlásil podle serveru Politico.

Průplav je aktuálně spravován nezávislou vládní agenturou Panama Canal Authority (PCA). Peking panamské vládě občas nabízí velkorysé infrastrukturní projekty a společnost se sídlem v Hongkongu provozuje dva přístavy na obou koncích průplavu. Stále však není jasné, co Trumpa k této rétorice vede, neboť současná panamská vláda se rozhodla prohloubit vztahy s USA a od Číny v posledních měsících nezískala žádné významné investice či dokonce „nadbíhání“ ohledně této námořní cesty.

Budoucí šéf Bílého domu se odvolává na nespravedlivé jednání s americkým obchodem. „S naším námořnictvem a obchodem se zacházelo velmi nespravedlivě a nešetrně. Poplatky, které si Panama účtuje, jsou směšné, vysoce nespravedlivé, zejména při vědomí mimořádné velkorysosti, kterou byla Panama obdařena. Toto naprosté okrádání naší země bude okamžitě zastaveno. Přestane to,“ řekl.

Jak to s průplavem bylo od začátku?

Spojené státy Panamě v mnohém pomohly už na přelomu 19. a 20. století, kupříkladu v získání nezávislosti na Kolumbii. To uvolnilo prostor pro vybudování „vytoužené“ vodní cesty mezi Tichým a Atlantským oceánem. Panamský kanál tak byl oficiálně otevřen v rok začátku první světové války, tedy 1914.

Nejprve ho sice budovali Francouzi, kteří začali se stavbou v roce 1881, ale kvůli problémům s financováním budování uťali o osm let později. Roku 1904 se stavby ujaly Spojené státy a dotáhly ji dokonce s tím, že kanál kontrolovaly až do roku 1977. Po podpisu Torrijos-Carterových smluv následovalo období společné kontroly USA a Panamy, přičemž vláda středoamerická země definitivně převzala kanál až v roce 1999.

Budování Panamského průplavu probíhalo ve složité době pro Spojené státy. Od roku 1898 se vzpamatovávaly z americko-španělské války, která pro USA skončila vítězně a ukončila španělskou koloniální říši na západní polokouli a zajistila Američanům pozici tichomořské velmoci.

Tehdejší prezident Theodor Roosevelt usiloval o omezení evropského vlivu v Americe a oficiálně oznámil záměr použít vojenskou sílu v případě vpádu některé z evropských mocností. Spojené státy během ze začátku 20. století přebraly kontrolu nad Filipínami, Portorikem, Guamem a Havají. Španělé se rovněž vzdali nároků na Kubu, kde enormně narostl americký vliv.

Právě výstavba Panamského průplavu zajistila daleko lepší propojení s Čínou a Japonskem, tedy zemí, která vzešla jako velmoc z rusko-japonské války v letech 1904-1905. Během deseti let tehdy Spojené státy definovaly národní a mezinárodní zájmy tak, aby zahrnovaly rozsáhlou vojenskou přítomnost v zámoří, zámořské majetky a přímo zapojení do určování priorit v mezinárodních záležitostech.

Washington zachovával kontrolu nad průplavem po většinu století. Administrativa Jimmyho Cartera chtěla omezit sovětská obvinění z imperialismu a následně podepsala s tehdejším diktátorem Omarem Torrijosem dvě smlouvy o předání průplavu do rukou Panamy do roku 1999. Žádné z ustanovení těchto smluv ale neumožňuje USA převzít kanál zpět.

Související

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

Více souvisejících

panama Panamský průplav

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 7 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver

Drama kolem generálního ředitele České televize Jana Součka nabírá na obrátkách. Televizní radní a internetový moderátor Lubomír Xaver Veselý naznačil, že se Součkem před předloňskou volbou uzavřel dohodu, kterou televizní šéf nedodržel. Na Veselého slova upozornil web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy