Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.
Obyvatelé reagovali rychle na varování úřadů a někteří opouštěli své domovy dokonce dříve, než jim to bylo nařízeno. Jakmile se však vydali na cestu, zjistili, že dostat se pryč je téměř nemožné. Hlavní dopravní tepny, jako například Pacific Coast Highway vedoucí z Pacific Palisades směrem na Malibu, se okamžitě zaplnily auty. Někteří lidé byli nuceni opustit svá vozidla a pokračovat pěšky.
Maryam Zar, bývalá předsedkyně Rady komunity Pacific Palisades, popsala, jak během evakuace uvízla na silnici téměř na hodinu. „Nikdo se vůbec nehýbal, bylo to jako noční můra,“ uvedla podle BBC. Vysoké větry zrychlovaly šíření plamenů a donutila ji evakuovat se celkem třikrát během jednoho dne.
Podobná situace nastala ve čtvrti Hollywood, kde požár Sunset rychle ohrozil místní domy. Silnice kolem ohniska požáru byly brzy ucpané a úřady musely nasadit buldozery, aby odstranily opuštěná auta z cest a uvolnily místo pro hasičské jednotky.
Klíčovým faktorem je suchá vegetace způsobená desetiletími sucha, přerušovanými obdobími dešťů a opětovným návratem suchých podmínek. Silné větry Santa Ana pak rychle vysušují vegetaci a pohánějí plameny rychlostí, kterou je těžké zastavit.
Dalším problémem je samotný dopravní systém Los Angeles. „Existují pouze dvě nebo tři hlavní silnice, které vedou z Pacific Palisades,“ vysvětluje Zar. Úzké, klikaté silnice, které jsou typické pro bohaté oblasti, mohou výrazně zpomalit evakuaci.
Chris Nevil z organizace MySafe:LA poukázal na to, že mnoho silnic v LA vzniklo v době, kdy rodiny měly pouze jedno malé auto, na rozdíl od dnešní doby, kdy po městě jezdí velké SUV. „To způsobilo obrovské komplikace,“ dodává.
Geoff Boeing, urbanista z Univerzity Jižní Kalifornie, popisuje další problém: „Mnohé městské čtvrti mají zabudované úzké hrdla – jednosměrné vjezdy a výjezdy nebo slepé ulice. To významně omezuje možnosti úniku.“
Jedním z možných řešení je posílení veřejné dopravy. Studie ukazují, že efektivní systém veřejné dopravy dokáže evakuovat velké množství lidí v krátkém čase. Například výzkum z Toronta zjistil, že město může pomocí veřejné dopravy evakuovat 1,34 milionu lidí během dvou hodin.
Los Angeles však čelí výzvě přesvědčit obyvatele, aby místo osobních aut využívali autobusy. „Lidé v LA jsou zvyklí na soukromí, bezpečnost a pohodlí svých vozů,“ říká Boeing. Bez speciálních nouzových tras pro autobusy a bezplatné veřejné dopravy zůstává zavedení těchto opatření obtížné.
Megapožáry, jako ty v Los Angeles, ukazují, jak důležité je lépe plánovat městskou infrastrukturu a připravovat plány na evakuaci. Zvýšení propojenosti ulic, investice do veřejné dopravy a efektivní koordinace záchranných složek by mohly v budoucnu zmírnit rizika a zlepšit bezpečnost obyvatel města.
Související
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Schwarzeneggera rozčílila neschopnost úřadů, sám zasypal díru na silnici
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
před 2 hodinami
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 2 hodinami
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 3 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 4 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 6 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 7 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
včera
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
včera
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
včera
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
včera
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.
Zdroj: Libor Novák