Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko bedlivě sleduje vývoj situace, protože Arktida je klíčovou oblastí jeho národních a strategických zájmů. Peskov zdůraznil, že Rusko usiluje o zachování míru a stability v regionu. Podobně i vedoucí představitelé Evropské unie, včetně šéfky zahraniční politiky Kaji Kallas, upozornili na nutnost respektovat územní integritu a suverenitu Grónska. Německý kancléř Olaf Scholz varoval, že "hranice nesmí být měněny silou".

Dánská premiérka Mette Frederiksen odmítla jakoukoliv možnost prodeje Grónska a označila myšlenku za absurdní. Grónský premiér Múte Egede, který usiluje o větší autonomii svého území, podle BBC prohlásil, že budoucnost Grónska leží výhradně v rukou jeho obyvatel. Přesto je Grónsko stále silně ekonomicky závislé na dánských subvencích.

Grónsko, ležící na strategické arktické křižovatce, má nejen významné vojenské, ale i ekonomické zdroje, včetně nerostného bohatství a nevyužitých zásob ropy. USA mají na Grónsku již nyní vojenské základny, například strategicky důležitou základnu Thule. Trumpova administrativa navíc zdůrazňuje význam Arktidy jako klíčového regionu, kde rostou snahy Ruska o posílení svého vlivu.

Trumpovy výroky o "uměle nakreslených hranicích" s Kanadou a o potřebě zajištění americké dominance v západní hemisféře vyvolaly obavy z možného napětí mezi NATO spojenci. Spojené státy, Dánsko a Kanada jsou členy aliance, avšak Trumpovy plány na získání Grónska ohrožují dosavadní soudržnost.

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken se snažil situaci uklidnit a označil Trumpovu ideu za "neproveditelnou". Britský ministr zahraničí David Lammy pak přiznal, že Trumpova rétorika může být destabilizující, ale snažil se její význam bagatelizovat.

Bývalý grónský ministr zahraničí Pele Broberg navrhl možnost dohody o volném sdružení s USA, která by Grónsku zajistila nezávislost, zatímco Spojené státy by převzaly odpovědnost za jeho obranu. Podle Broberga by to umožnilo Grónsku udržet si bezpečnost v rámci severoamerického regionu, aniž by bylo militarizováno.

Trumpovy výroky poukázaly na geopolitickou důležitost Grónska, ale zároveň odhalily křehkost mezinárodních vztahů v oblasti Arktidy. Budoucí americká politika v regionu bude muset čelit nejen reakcím spojenců, ale i soupeřům, jako je Rusko, které zůstává odhodlané posílit svou přítomnost v této strategicky klíčové oblasti.

Související

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

Více souvisejících

grónsko Dmitrij Peskov Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy