Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko bedlivě sleduje vývoj situace, protože Arktida je klíčovou oblastí jeho národních a strategických zájmů. Peskov zdůraznil, že Rusko usiluje o zachování míru a stability v regionu. Podobně i vedoucí představitelé Evropské unie, včetně šéfky zahraniční politiky Kaji Kallas, upozornili na nutnost respektovat územní integritu a suverenitu Grónska. Německý kancléř Olaf Scholz varoval, že "hranice nesmí být měněny silou".
Dánská premiérka Mette Frederiksen odmítla jakoukoliv možnost prodeje Grónska a označila myšlenku za absurdní. Grónský premiér Múte Egede, který usiluje o větší autonomii svého území, podle BBC prohlásil, že budoucnost Grónska leží výhradně v rukou jeho obyvatel. Přesto je Grónsko stále silně ekonomicky závislé na dánských subvencích.
Grónsko, ležící na strategické arktické křižovatce, má nejen významné vojenské, ale i ekonomické zdroje, včetně nerostného bohatství a nevyužitých zásob ropy. USA mají na Grónsku již nyní vojenské základny, například strategicky důležitou základnu Thule. Trumpova administrativa navíc zdůrazňuje význam Arktidy jako klíčového regionu, kde rostou snahy Ruska o posílení svého vlivu.
Trumpovy výroky o "uměle nakreslených hranicích" s Kanadou a o potřebě zajištění americké dominance v západní hemisféře vyvolaly obavy z možného napětí mezi NATO spojenci. Spojené státy, Dánsko a Kanada jsou členy aliance, avšak Trumpovy plány na získání Grónska ohrožují dosavadní soudržnost.
Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken se snažil situaci uklidnit a označil Trumpovu ideu za "neproveditelnou". Britský ministr zahraničí David Lammy pak přiznal, že Trumpova rétorika může být destabilizující, ale snažil se její význam bagatelizovat.
Bývalý grónský ministr zahraničí Pele Broberg navrhl možnost dohody o volném sdružení s USA, která by Grónsku zajistila nezávislost, zatímco Spojené státy by převzaly odpovědnost za jeho obranu. Podle Broberga by to umožnilo Grónsku udržet si bezpečnost v rámci severoamerického regionu, aniž by bylo militarizováno.
Trumpovy výroky poukázaly na geopolitickou důležitost Grónska, ale zároveň odhalily křehkost mezinárodních vztahů v oblasti Arktidy. Budoucí americká politika v regionu bude muset čelit nejen reakcím spojenců, ale i soupeřům, jako je Rusko, které zůstává odhodlané posílit svou přítomnost v této strategicky klíčové oblasti.
Související

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
grónsko , Dmitrij Peskov , Rusko
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 1 hodinou

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 2 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 3 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 4 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 4 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 5 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 7 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera
Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.
Zdroj: Libor Novák