Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko bedlivě sleduje vývoj situace, protože Arktida je klíčovou oblastí jeho národních a strategických zájmů. Peskov zdůraznil, že Rusko usiluje o zachování míru a stability v regionu. Podobně i vedoucí představitelé Evropské unie, včetně šéfky zahraniční politiky Kaji Kallas, upozornili na nutnost respektovat územní integritu a suverenitu Grónska. Německý kancléř Olaf Scholz varoval, že "hranice nesmí být měněny silou".

Dánská premiérka Mette Frederiksen odmítla jakoukoliv možnost prodeje Grónska a označila myšlenku za absurdní. Grónský premiér Múte Egede, který usiluje o větší autonomii svého území, podle BBC prohlásil, že budoucnost Grónska leží výhradně v rukou jeho obyvatel. Přesto je Grónsko stále silně ekonomicky závislé na dánských subvencích.

Grónsko, ležící na strategické arktické křižovatce, má nejen významné vojenské, ale i ekonomické zdroje, včetně nerostného bohatství a nevyužitých zásob ropy. USA mají na Grónsku již nyní vojenské základny, například strategicky důležitou základnu Thule. Trumpova administrativa navíc zdůrazňuje význam Arktidy jako klíčového regionu, kde rostou snahy Ruska o posílení svého vlivu.

Trumpovy výroky o "uměle nakreslených hranicích" s Kanadou a o potřebě zajištění americké dominance v západní hemisféře vyvolaly obavy z možného napětí mezi NATO spojenci. Spojené státy, Dánsko a Kanada jsou členy aliance, avšak Trumpovy plány na získání Grónska ohrožují dosavadní soudržnost.

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken se snažil situaci uklidnit a označil Trumpovu ideu za "neproveditelnou". Britský ministr zahraničí David Lammy pak přiznal, že Trumpova rétorika může být destabilizující, ale snažil se její význam bagatelizovat.

Bývalý grónský ministr zahraničí Pele Broberg navrhl možnost dohody o volném sdružení s USA, která by Grónsku zajistila nezávislost, zatímco Spojené státy by převzaly odpovědnost za jeho obranu. Podle Broberga by to umožnilo Grónsku udržet si bezpečnost v rámci severoamerického regionu, aniž by bylo militarizováno.

Trumpovy výroky poukázaly na geopolitickou důležitost Grónska, ale zároveň odhalily křehkost mezinárodních vztahů v oblasti Arktidy. Budoucí americká politika v regionu bude muset čelit nejen reakcím spojenců, ale i soupeřům, jako je Rusko, které zůstává odhodlané posílit svou přítomnost v této strategicky klíčové oblasti.

Související

Více souvisejících

grónsko Dmitrij Peskov Rusko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 4 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 7 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy