Ruské protizápadní sankce? Expert: Politika zákony ekonomiky nepohne

"Odhodlání samotné občas stačí k dosažení vítězství nad nepříznivými okolnostmi. Osoba narozená s fyzickým postižením na sobě pracuje a stane se olympijským vítězem, malá země porazí většího nepřítele a vyhraje válku a můžeme pokračovat. Zároveň existují situace, kdy je i veškerá vůle na světě zbytečná - například pokud se pokoušíme překonat zákony matematiky, zákony přírody a ano, občas i do jisté míry méně rigidní zákony ekonomiky," začíná své zamyšlení nad aktuálními hospodářskými problémy Ruska ekonom Konstantin Sonin, profesor z Vyšší ekonomické školy v Moskvě. K komentáři na server Moscow Times opět zkritizoval hospodářskou politiku Putinova režimu.

Protisankce nezabraly

"Nyní, šest měsíců poté, co byly zavedeny protisankce - zákaz Moskvy dovážet široké spektrum zahraničních potravinářských produktů - se pozorovatelé často ptají, proč tato opatření nevedla k zásadnímu růstu poptávky po domácích potravinách. Ačkoliv jsme zaznamenali malý nárůst v jistých oblastech, výsledkem není žádný pozitivní trend. Ve skutečnosti nastal pouze opak: Ceny v regálech vzrostly a poptávka poklesla," shrnuje ekonom.

"Proč? Protože bylo fyzicky nemožné, aby se stalo cokoliv jiného," odpovídá si Sonin na vlastní otázku.     

"Náhražky dovozu - ať již jde o podporu domácích výrobců dotacemi či protekcionistická opatření - jsou vždy realizovány na úkor spotřeby. Navíc toto pravidlo platí pro všechny sektory hospodářství, nikoliv pouze na potravinové produkty," konstatuje odborník.    

"Jde o jednoduchý koncept. Takový, kterému dokonce i studenti ze sedmého ročníku porozumí na základě následujícího příkladu: Předpokládejme, že horizontální osa reprezentuje množství příslušného produktu a vertikální osa vyznačuje její cenu. Křivka poptávky začíná nahoře vlevo a směřuje doprava dolů. Křivka dodávky začíná dole vlevo a míří doprava nahoru. Co nastane, když protisankce omezí dovoz? Křivka dodávky se posune doleva a nahoru. Díky tomu se nově křivka dodávky a poptávky protnou v místě, kde cena bude vyšší a poptávka nižší, než byly zavedeny restrikce," vysvětluje profesor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stejný výsledek nastane bez ohledu na to, jak křivky dodávky a poptávky nakreslíte. Ve skutečnosti bude poptávka růst pouze za jistého, velmi úzkého souboru podmínek - pokud se ceny sníží a dodávky zvýší. A tento neměnný zákon platí bez ohledu na to, jak moudře úřady vyslovují slova 'náhražka dovozu' a bez ohledu na to jaké odhodlání kdokoliv zapojený do daného procesu ukazuje," varuje ekonom.

Politická vůle nedokáže pohnout zákony ekonomiky

"Můžeme také použít uvedené grafy, abychom se otázkou zabývali více do hloubky. Můžeme například nakreslit jednu linii, která ukazuje souhrnné dodávky ruských firem a další, která označí celkové dodávky poskytované zahraničními společnostmi. Může to naznačovat, že v důsledku omezení importu se zvýší domácí produkce, jelikož cena za tyto produkty poroste. Nicméně ani zvýšení výroby nemůže stoprocentně pokrýt propad dodávek vyplývající ze embarga na dovoz. Výsledkem tedy je, že pouze rostou ceny a spotřeba se zákonitě propadá," konstatuje komentář.       

"To neznamená, že nahrazování importu není nikdy záhodné. Úřady se mohou rozhodnou přechodně zadotovat domácí výrobce - jako vždy však na úkor spotřebitelů - aby je ochránily od bankrotu v případě, že nezvládají konkurovat zahraničním firmám. Z dlouhodobého hlediska je nicméně pro spotřebitele prospěšné, pokud se domácí producenti postaví na nohy a dotace jsou ukončeny," připomíná profesor.

"Než zakážou dovoz, vládní představitelé by měli mít zaprvé jasno v tom, čeho jejich opatření má a reálně může dosáhnout. Politická vůle samotná totiž nemá žádný dopad na zákony ekonomiky," kritizuje závěrem neadresně Sonin rozhodnutí ruských vládnoucích špiček.    

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy