"Odhodlání samotné občas stačí k dosažení vítězství nad nepříznivými okolnostmi. Osoba narozená s fyzickým postižením na sobě pracuje a stane se olympijským vítězem, malá země porazí většího nepřítele a vyhraje válku a můžeme pokračovat. Zároveň existují situace, kdy je i veškerá vůle na světě zbytečná - například pokud se pokoušíme překonat zákony matematiky, zákony přírody a ano, občas i do jisté míry méně rigidní zákony ekonomiky," začíná své zamyšlení nad aktuálními hospodářskými problémy Ruska ekonom Konstantin Sonin, profesor z Vyšší ekonomické školy v Moskvě. K komentáři na server Moscow Times opět zkritizoval hospodářskou politiku Putinova režimu.
Protisankce nezabraly
"Nyní, šest měsíců poté, co byly zavedeny protisankce - zákaz Moskvy dovážet široké spektrum zahraničních potravinářských produktů - se pozorovatelé často ptají, proč tato opatření nevedla k zásadnímu růstu poptávky po domácích potravinách. Ačkoliv jsme zaznamenali malý nárůst v jistých oblastech, výsledkem není žádný pozitivní trend. Ve skutečnosti nastal pouze opak: Ceny v regálech vzrostly a poptávka poklesla," shrnuje ekonom.
"Proč? Protože bylo fyzicky nemožné, aby se stalo cokoliv jiného," odpovídá si Sonin na vlastní otázku.
"Náhražky dovozu - ať již jde o podporu domácích výrobců dotacemi či protekcionistická opatření - jsou vždy realizovány na úkor spotřeby. Navíc toto pravidlo platí pro všechny sektory hospodářství, nikoliv pouze na potravinové produkty," konstatuje odborník.
"Jde o jednoduchý koncept. Takový, kterému dokonce i studenti ze sedmého ročníku porozumí na základě následujícího příkladu: Předpokládejme, že horizontální osa reprezentuje množství příslušného produktu a vertikální osa vyznačuje její cenu. Křivka poptávky začíná nahoře vlevo a směřuje doprava dolů. Křivka dodávky začíná dole vlevo a míří doprava nahoru. Co nastane, když protisankce omezí dovoz? Křivka dodávky se posune doleva a nahoru. Díky tomu se nově křivka dodávky a poptávky protnou v místě, kde cena bude vyšší a poptávka nižší, než byly zavedeny restrikce," vysvětluje profesor.
"Stejný výsledek nastane bez ohledu na to, jak křivky dodávky a poptávky nakreslíte. Ve skutečnosti bude poptávka růst pouze za jistého, velmi úzkého souboru podmínek - pokud se ceny sníží a dodávky zvýší. A tento neměnný zákon platí bez ohledu na to, jak moudře úřady vyslovují slova 'náhražka dovozu' a bez ohledu na to jaké odhodlání kdokoliv zapojený do daného procesu ukazuje," varuje ekonom.
Politická vůle nedokáže pohnout zákony ekonomiky
"Můžeme také použít uvedené grafy, abychom se otázkou zabývali více do hloubky. Můžeme například nakreslit jednu linii, která ukazuje souhrnné dodávky ruských firem a další, která označí celkové dodávky poskytované zahraničními společnostmi. Může to naznačovat, že v důsledku omezení importu se zvýší domácí produkce, jelikož cena za tyto produkty poroste. Nicméně ani zvýšení výroby nemůže stoprocentně pokrýt propad dodávek vyplývající ze embarga na dovoz. Výsledkem tedy je, že pouze rostou ceny a spotřeba se zákonitě propadá," konstatuje komentář.
"To neznamená, že nahrazování importu není nikdy záhodné. Úřady se mohou rozhodnou přechodně zadotovat domácí výrobce - jako vždy však na úkor spotřebitelů - aby je ochránily od bankrotu v případě, že nezvládají konkurovat zahraničním firmám. Z dlouhodobého hlediska je nicméně pro spotřebitele prospěšné, pokud se domácí producenti postaví na nohy a dotace jsou ukončeny," připomíná profesor.
"Než zakážou dovoz, vládní představitelé by měli mít zaprvé jasno v tom, čeho jejich opatření má a reálně může dosáhnout. Politická vůle samotná totiž nemá žádný dopad na zákony ekonomiky," kritizuje závěrem neadresně Sonin rozhodnutí ruských vládnoucích špiček.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 4 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 4 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák