Na Islandu byl otevřen nejdelší tunel, postavil ho český Metrostav

Reykjavík - a východě Islandu o víkendu slavnostně otevřeli téměř osm kilometrů dlouhý tunel, který prorazila česká stavební společnost Metrostav. Informoval o tom dnes server E15.cz.

Podle serveru jde o nejdelší stavbu svého druhu na ostrově. Místním obyvatelům tunel usnadní cestování především v zimních měsících. Tunel Nordfjardargöng měří 7,9 kilometru a spojuje města Neskaupstadur a Eskifjördur v nejvýchodnější části Islandu. Řidiči se díky němu budou moci vyhnout silnici vedoucí průsmykem Oddsskard s jednostopým tunelem Oddsskardsgöng.

Celková cena zakázky blížila 7,5 miliardy islandských korun (1,5 miliardy Kč). Zhruba 65 procent této částky získal Metrostav, zbytek dostala místní firma Sudurverk, která se na zakázce podílela. Podle islandské veřejnoprávní stanice Ríkisútvarpid se ale celkové náklady na výstavbu tunelu s přilehlou infrastrukturou vyšplhaly až na 14,3 miliardy islandských korun (tři miliardy Kč).

Slavnostního otevření se zúčastnil kromě islandského ministra dopravy Jóna Gunnarssona také český velvyslanec v Norsku a na Islandu Jaroslav Knot a zástupce firmy Metrostav.

Práce na tunelu začaly v roce 2013; slavnostní odstřel se tehdy uskutečnil 14. listopadu. Během výstavby ale došlo z finančních důvodů ke zdržení, což vyvolalo protesty místních obyvatel. Stavba se slavnostně otevřela téměř přesně po čtyřech letech od jejího zahájení.

Metrostav při stavbě tunelu využil novou razicí metodu původem z Rakouska. Tunel se razil ze dvou stran, celkově se vytěžilo 460.000 metrů kubických horniny. Na stavbě pracovali výhradně Češi a Slováci, informoval server E15.cz.

Obyvatelé východního Islandu se podle serveru icelandreview.com nemohli otevření tunelu dočkat. Dosavadní spojení mezi východoislandskými městy Neskaupstadur a Eskifjördur bylo totiž především v zimě značně komplikované: silnice bývala kvůli počasí často uzavřená.

"Všichni na to velmi dlouho čekali. Je to průlom," řekla islandskému webu jedna z místních obyvatelek Kristín Hávardardóttirová. "Jedním z důvodů, proč si lidé tento tunel přáli, je nemocnice v Neskaupstaduru. Slyšela jsem o případech, kdy musel záchranář před sanitkou odklízet sníh ze silnice. Cesta, která mohla trvat i sedm, osm hodin, by nyní neměla zabrat více než hodinu," dodala Islanďanka při otevření tunelu.

Související

Miloš Zeman

Zeman omilostnil firmu potrestanou v kauze Lánské obory

Milost prezidenta Miloše Zemana dostala firma Energie - stavební a báňská (ESB), které soud na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách v kauze ovlivňování zakázky v Lánské oboře. ČTK to dnes sdělil mediální zástupce ESB Karel Samec. ESB podle něj o milost nežádala, cení si jí ale, protože rozsudek v případu kolem šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka považuje za nesprávný a nespravedlivý. Zeman dřív omilostnil také Baláka.
David Rath

Rath podal dovolání v druhé větvi korupční kauzy

Aktéři druhé větve korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha postupně podávají dovolání, na jejichž základě verdikt později přezkoumá Nejvyšší soud. Dovolání podal Rath i manželé Kottovi nebo firma Metrostav, ale také nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Informaci z justičních databází ČTK potvrdil Jiří Wažik, mluvčí Krajského soudu v Praze.

Více souvisejících

Metrostav island

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy