Zatímco před rokem dominoval Islámský stát titulkům novin, nyní se poněkud ztrácí ze zřetele. Důvodem je jistě jeho porážka v Sýrii a Iráku, ještě podstatnější je však značný pokles teroristických útoků páchaných ve jménu skupiny na Západě. Znamená to, že IS přestal být hrozbou pro západní svět? Noviny New York Times odhalují, že tak tomu úplně není.
Podle Programu extremismu Univerzity Geogea Washingtona uskutečnil IS 14 úspěšných útoků v Evropě a Severní Americe v roce 2015, 22 v roce 2016 a 27 v roce 2017. V letošním roce dokázal uspořádat jen 4 úspěšné útoky.
Údaje také ukazují, že postupně klesal i rozsah a na něj navázaná smrtelnost útoků. Zatímco v roce 2015 nejúspěšnější útok vedl k 130 mrtvým, v roce 2016 měl IS na svědomí 86 mrtvých a 22 mrtvých v roce 2017. Nejhorší útok v roce 2018 už měl na svědomí jen 3 mrtvé.
Je snadné vidět souvislost mezi takřka fatální, 99 procentní ztrátou území IS v Iráku a Sýrii a značně sníženým počtem útoků IS na Západě. Podle údajů shromážděných Centrem pro analýzu terorismu v Paříži však se může jednat o mylný dojem. Centrum na jejich základě tvrdí, že počet pokusů o teroristické útoky zůstává v podstatě nezměněn.
Podle Centra uskutečnil IS v loňském roce 15 útoků ve 28 zemích Evropské unie. Dalších 47 bylo zachyceno během fáze plánování nebo zmařeno během jejich provádění. Pro srovnání, v roce IS uskutečnil 14 úspěšných útoků, zatímco 40 bylo zmařeno. Podle údajů Centra je počet zmařených útoků v roce 2018 srovnatelný s předchozími roky.
Že IS nepolevuje ve svém smrtonosném úsilí a že bezpečnostní složky jsou stále úspěšnější v jeho maření, dokládá i vzrůstající počet zadržených, kteří jsou obviněni z příprav teroristických útoků či napomáhání teroristům. V roce 2014 bylo v Evropě 395 zatčení souvisejících s terorismem. V letech 2016 a 2017 to bylo už více než 700 podle údajů shromážděných v rámci programu obrany a bezpečnosti think-tankem Globsec se sídlem na Slovensku.
Proč je méně úspěšných útoků IS?
Na dramatickém snížení počtu úspěšných útoků má podle odborníků především zásluhu zefektivnění západních zpravodajských a policejních služeb, které se pod tlakem veřejnosti a díky vyšším prostředkům od státu staly lepšími ve vyhodnocování, nalézání a zabraňování plánovaných útoků.
Detailnější monitorování internetového obsahu, bližší spolupráce s ostatními zeměmi a lepší porozumění džihádistických sítí jsou třemi hlavními komponenty, které umožnily zpravodajským službám a policejním orgánům dosáhnout lepších výsledků, vysvětluje Bill Roggio z Foundation for Defense of Democracies.
Klíčovou oblastí v boji s terorismem jsou online sítě. Většina útoků, ke kterým se přihlásil IS, byla spáchána jeho online sympatizanty. IS je rekrutoval na sociálních sítí, zvláště na šifrované komunikační platformě Telegram. Schopnost zpravodajských služeb ji rozlousknout a objevit další online komunikace hrála centrální roli v poklesu úspěšných teroristických útoků.
Ztráta fyzického chalífátu ještě zvýšila hodnotu toho „virtuálního“ pro propagační potřeby IS. Nezisková organizace Soufan Center poskytující poradenství v boji s terorismem poukazuje na změnu propagační strategie IS. Porážka v Sýrii a Iráku je prezentována jako pouhou dočasnou záležitost. IS se pokouší probudit v případným sympatizantech probudit touhu po chalífátu, který je možné znovu vystavět.
Zatímco v USA a v Evropě se daří sny IS o fyzickém chalífátu rušit prostřednictvím lepší kontroly dění uvnitř jeho virtuální sekce, v ostatních oblastech světa se IS stále daří uskutečňovat zkázu a zmar. V Afghánistánu roste počet jeho útoků a i v Sýrii a Iráku představuje stále nebezpečnou sílu. Odborníky zvláště znepokojuje jeho prorůstání různými teroristickými skupinami v Jižní Asii a Západní Africe.
Související
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
Co bude po pádu Asada? USA se obávají návratu Islámského státu
Islámský stát (IS) , Terorismus
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 1 hodinou
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 1 hodinou
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 2 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 3 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 5 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 6 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 7 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 8 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností.
Zdroj: Jan Hrabě