Džihád a teror už nejsou hrozbou pro Západ? Omyl. Islámský stát mění taktiku

Zatímco před rokem dominoval Islámský stát titulkům novin, nyní se poněkud ztrácí ze zřetele. Důvodem je jistě jeho porážka v Sýrii a Iráku, ještě podstatnější je však značný pokles teroristických útoků páchaných ve jménu skupiny na Západě. Znamená to, že IS přestal být hrozbou pro západní svět? Noviny New York Times odhalují, že tak tomu úplně není.

Podle Programu extremismu Univerzity Geogea Washingtona uskutečnil IS 14 úspěšných útoků v Evropě a Severní Americe v roce 2015, 22 v roce 2016 a 27 v roce 2017. V letošním roce dokázal uspořádat jen 4 úspěšné útoky.

Údaje také ukazují, že postupně klesal i rozsah a na něj navázaná smrtelnost útoků. Zatímco v roce 2015 nejúspěšnější útok vedl k 130 mrtvým, v roce 2016 měl IS na svědomí 86 mrtvých a 22 mrtvých v roce 2017. Nejhorší útok v roce 2018 už měl na svědomí jen 3 mrtvé.

Je snadné vidět souvislost mezi takřka fatální, 99 procentní ztrátou území IS v Iráku a Sýrii a značně sníženým počtem útoků IS na Západě. Podle údajů shromážděných Centrem pro analýzu terorismu v Paříži však se může jednat o mylný dojem. Centrum na jejich základě tvrdí, že počet pokusů o teroristické útoky zůstává v podstatě nezměněn.

Podle Centra uskutečnil IS v loňském roce 15 útoků ve 28 zemích Evropské unie. Dalších 47 bylo zachyceno během fáze plánování nebo zmařeno během jejich provádění. Pro srovnání, v roce IS uskutečnil 14 úspěšných útoků, zatímco 40 bylo zmařeno. Podle údajů Centra je počet zmařených útoků v roce 2018 srovnatelný s předchozími roky.

Že IS nepolevuje ve svém smrtonosném úsilí a že bezpečnostní složky jsou stále úspěšnější v jeho maření, dokládá i vzrůstající počet zadržených, kteří jsou obviněni z příprav teroristických útoků či napomáhání teroristům. V roce 2014 bylo v Evropě 395 zatčení souvisejících s terorismem. V letech 2016 a 2017 to bylo už více než 700 podle údajů shromážděných v rámci programu obrany a bezpečnosti think-tankem Globsec se sídlem na Slovensku.

Proč je méně úspěšných útoků IS?

Na dramatickém snížení počtu úspěšných útoků má podle odborníků především zásluhu zefektivnění západních zpravodajských a policejních služeb, které se pod tlakem veřejnosti a díky vyšším prostředkům od státu staly lepšími ve vyhodnocování, nalézání a zabraňování plánovaných útoků.

Detailnější monitorování internetového obsahu, bližší spolupráce s ostatními zeměmi a lepší porozumění džihádistických sítí jsou třemi hlavními komponenty, které umožnily zpravodajským službám a policejním orgánům dosáhnout lepších výsledků, vysvětluje Bill Roggio z Foundation for Defense of Democracies.

Klíčovou oblastí v boji s terorismem jsou online sítě. Většina útoků, ke kterým se přihlásil IS, byla spáchána jeho online sympatizanty. IS je rekrutoval na sociálních sítí, zvláště na šifrované komunikační platformě Telegram. Schopnost zpravodajských služeb ji rozlousknout a objevit další online komunikace hrála centrální roli v poklesu úspěšných teroristických útoků.

Ztráta fyzického chalífátu ještě zvýšila hodnotu toho „virtuálního“ pro propagační potřeby IS. Nezisková organizace Soufan Center poskytující poradenství v boji s terorismem poukazuje na změnu propagační strategie IS. Porážka v Sýrii a Iráku je prezentována jako pouhou dočasnou záležitost. IS se pokouší probudit v případným sympatizantech probudit touhu po chalífátu, který je možné znovu vystavět.

Zatímco v USA a v Evropě se daří sny IS o fyzickém chalífátu rušit prostřednictvím lepší kontroly dění uvnitř jeho virtuální sekce, v ostatních oblastech světa se IS stále daří uskutečňovat zkázu a zmar. V Afghánistánu roste počet jeho útoků a i v Sýrii a Iráku představuje stále nebezpečnou sílu. Odborníky zvláště znepokojuje jeho prorůstání různými teroristickými skupinami v Jižní Asii a Západní Africe.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy