Princ Charles by rád královskou korunu. Víme, kdy se konečně dočká

Londýn - Nizozemská, dnes již bývalá, královna Beatrix (75) se v úterý vzdala trůnu a korunu předala svému nejstaršímu synovi Willemu Alexandrovi (45). Svým poddaným vysvětlila: „Není to proto, že by pro mě bylo obtížné zastávat tento úřad, ale protože by odpovědnost za zemi měla být v rukách mladší generace.“ Profesorka moderních britských dějin na univerzitě v Bostonu Arianne Chernock se nyní snaží vysvětlit, proč se něco podobného nemůže stát v Anglii, píše server CNN.

Někteří se ptají, proč britská královna Alžběta II., neudělala (a neudělá) stejný krok a nepředá žezlo mladým. Zde si musíme uvědomit, že britský monarchie stojí na zcela jiných principech. Ačkoli by mnozí Britové nejspíše uvítali změnu ve Windsoru, která by přinesla čerstvý vítr monarchii, Spojené království jednoduše není o inovacích. Je o setrvání ve vyjetých kolejích a o vytrvalosti.

Ačkoli naše moderní společnost klade na přední místo mládí a krásu, britská monarchie stojí zcela mimo tento kurz. Patří k jedné z mála institucí, kde je stárnutí, s jeho komplikacemi a ponížením, dovoleno odehrávat se na veřejnosti. A dokonce se to i očekává.

Toto je zcela něco jiného ve srovnání s Nizozemím, kde jsou abdikace běžné. Královna Juliana (matka Beatrix) odstoupila v roce 1980, když jí bylo 70 let. A její matka Vilemína (babička Beatrix) rezignovala v roce 1948 ve věku 68 let.

To v Británii v roce 1936 odstoupil pouze strýc současné královny král Eduard VIII., aby si mohl vzít svoji lásku Wallis Simpsonovou. Jde o naprostou výjimku. V Británii se neodstupuje, ani když je panovník vážně nemocný. Král Jiří III. (1760 – 1820) trpěl porfýrií (vážnou metabolickou chorobou), posledních deset let nebyl vlády schopen, ale nerezignoval. Královna Viktorie (1837 – 1901) užívala v pozdějším věku obrovské množství léků a byla prakticky slepá, ale také zůstala královnou až do své smrti.

Lze z těchto skutečností usuzovat, že když Alžběta v roce 1952 přebírala trůn (bylo jí 25 let), věděla, že to bude „práce" na doživotí. A také to několikrát naznačila. Na pohřbu svého otce řekla: „Rozhodně budu pracovat ve prospěch této země", přičemž „budu" v tomto významu znamenalo rozkaz pro budoucnost, ať se děje, co se děje. A Alžběta tato svá slova naplnila na 100%. Dnes, ačkoli jí je 86 let, například řídí 600 charitativních organizací a spolků.

Podle posledního průzkumu se zdá, že čím je britský panovník starší, tím je oblíbenější. Nelze tedy předpokládat, že by královna rezignovala. Jakkoli jsou princ Charles a princ William už unaveni z čekání, platinové jubileum královny Alžběty se v roce 2022 klidně může konat.

Související

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.) Královna Alžběta II. Velká Británie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy