Tvrdý zásah proti Romům? Nesmysl, tvrdí slovenská inspekce

Bratislava - Slovenská policie podle inspekce tamního ministerstva vnitra nepochybila při červnovém zásahu v romské osadě na východě Slovenska, proti jehož údajné razanci se ohradili Romové i nevládní organizace. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

odle aktivistů do osady v Moldavě nad Bodvou přijelo několik desítek příslušníku speciální policejní jednotky a začali provádět domovní prohlídky. Zásah označili za nepřiměřený, policisté se k tamním obyvatelům prý chovali agresivně. 

"V tomto případě se postavím za zásah, který policie vykonala, protože byl vykonán správně," řekl Kaliňák, podle kterého byla razance policejní akce neprávem zveličována. Popřel také informace, že během akce bylo zraněno dítě. Použití donucovacích prostředků proti sedmi osobám z osady zase označil za oprávněné. Ministr dodal, že podobné zásahy vykonává policie pravidelně, jen loni jich bylo přes 200.

Občanské sdružení ETP Slovensko, které v osadě poskytuje sociální služby, tvrdilo, že při policejní akci utrpělo zranění několik lidí. Někteří prý museli vyhledat lékařské ošetření.

Slovenská média s odvoláním na výpovědi Romů už dříve uvedla, že policejní zásah mohl souviset s předchozím konfliktem, kdy obyvatelé osady strážníkům poškodili služební vůz. Policie tuto verzi ovšem popřela, akce zamřená na pátrání po hledaných osobách prý byla předem plánovaná. Po jejím skončení policisté předvedli 15 osob, z toho sedm kvůli přestupkům nebo podezření ze spáchání trestního činu.

Většina z poloviny milionu slovenských Romů žije na hranici chudoby nebo pod ní. "Na Slovensku je taková situace, že infrastruktura v místech, kde žijí Romové, je absolutně nedostatečná a nevyhovuje žádným akceptovatelným podmínkám," říká Daniel Škobla, specialista pro sociální začleňování OSN.

Slovensko mohlo od roku 2007 čerpat z Evropská unie až 200 milionů eur na romské programy. Kolik peněz se do země skutečně dostalo a kde skončily, se však nedá dohledat. Sami Romové tvrdí, že do oblastí, kde žijí, většinou žádné peníze nedorazily, píše web ČT.

Již v červnu zveřejněná zpráva Evropské komise vidí prostor pro zlepšení mimo jiné v důsledném zapojení občanských společností, a to i romských, a také v tom, aby úřady bojovaly proti korupci a lépe vysvětlovaly přínosy romské integrace.

Podle komise je na Slovensku, ale také v Česku a Maďarsku, nadále velmi rozšířená segregace romských dětí ve vzdělávacím systému. Rámec EU stanoví čtyři pilíře, ve kterých mají členské státy usilovat o lepší integraci Romů, jsou to přístup ke vzdělání, zaměstnanost, zdravotní péče a bydlení.

Již loni EU označila plné začlenění Romů do většinové společnosti za ekonomickou, sociální a morální nutnost. V Evropské unii s 500 miliony obyvatel žije podle odhadů deset až 12 milionů Romů. Největší podíl v celkové populaci má tato menšina v Bulharsku a Slovensku, kde tvoří deset, respektive devět procent. Česko obývá až 250 tisíc Romů.

Související

Více souvisejících

Romové Slovensko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 59 minutami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

Rusko údajně odrazilo šest dalších ukrajinských pokusů o dobytí jeho území

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho jednotky odrazily šest pokusů Ukrajiny o průnik do Kurské oblasti na západě Ruska. Dále uvedlo, že získalo kontrolu nad vesnicí Makijivka v Luhanské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy