Na Krym se vrátil strach: Vyžene Rusko Tatary?

Kyjev - Vůdce krymských Tatarů Mustafu Džemileva a Refata Čubarova nepustili na ukrajinský Krymský poloostrov, který v březnu anektovalo Rusko. Jak informovala ukrajinská televizní stanice 5 kanal, ruští vojáci je zastavili na kontrolním stanovišti u obce Čonhar, která leží na jedné ze dvou hlavních silnic spojujících Krymský poloostrov s pevninou. Džemilev následně uvedl, že se obává o osud menšiny, protože prý existují úvahy o vysídlení krymských Tatarů z obsazené oblasti.

Na kontrolním stanovišti mělo Džemileva i Čubarova obklíčit údajně šest mužů s puškami, kteří jim rovněž zabavili jejich doklady. Odmítli jim vysvětlit, proč mají do oblasti zakázaný vstup.

Džemilev v rozhovoru pro ukrajinskou televizní stanici Hromadske.TV uvedl, že se obává dalšího vývoje na Krymu, protože se k němu dostaly informace z ruských tajných služeb, že Moskva uvažuje o deportaci krymských Tatarů. "Uvažují o deportacích nebo o vytváření podmínek, které donutí většinu krymských Tatarů z Krymu odejít," řekl Mustafa Džemilev.

Ukrajina o nynějších Velikonocích zmírnila přísná omezení pro cesty mnohých ruských občanů na ukrajinské území. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na zdroje z ruských leteckých společností.

"Ukrajinská strana o Velikonocích výrazně opatření zmírnila, a na Ukrajinu tak mohlo odjet více lidí," řekl agentuře nejmenovaný zdroj. "Jestliže v první den byl zákaz absolutní, nyní už ukrajinská hraniční služba omezuje vjezd do země jen selektivně." Jaká ale bude praxe po svátcích, není známo.

V pátek prý úředníci na ukrajinských letištích znemožnili vstup devíti cestujících, a to osmi v Oděse a jednoho v Charkově. Ještě ve čtvrtek ale nevpustili do země nejméně stovku ruských občanů.

Krymští Tataři osídlili Krym ve 12. století

Po rozpadu Zlaté hordy založili roku 1443 Krymský chanát, jenž se již v roce 1475 stal osmanským vazalem. Chanát, ovládaný dynastií Girejů, podnikal četné nájezdy na Rus, roku 1521 krymská vojska dokonce oblehla Moskvu. Poté, co si Moskevská Rus podmanila ostatní tatarské chanáty, zůstal Krym posledním tatarským státem, byť pod ochranou osmanského sultána, jenž z Krymu rekrutoval nejobávanější bojovníky svého vojska.

Teprve po porážce Osmanů v rusko-turecké válce byl roku 1783 Krymský chanát připojen k Rusku. Krymská válka v letech 1853-56 a následné události způsobily exodus Tatarů, kteří masově odcházeli do Turecka.

Myšlenka na obnovu krymského tatarského státu byla obnovena v létě 1917. V roce 1918 zde nakrátko existovala tzv. Tavridská sovětská republika. V době nacistické okupace se roku 1942 konal v Simferopolu (tatarsky Aqmescid) národní islámský sjezd, na němž byl vyhlášen Krymský chanát, informuje tatar.cz.

Po obsazení Krymu Rudou armádou Stalin prohlásil Tatary za kolaboranty a nechal veškeré tatarské obyvatelstvo masově deportovat do Uzbekistánu, na Sibiř a na Ural. V 60. letech byli krymští Tataři rehabilitováni, jejich návrat však byl povolen až v roce 1988.

Sdílejte článek

Související

Více souvisejících

Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy