Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování. Tvrdí to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Koronavirus a s ním spojená opatření proti jeho šíření vyostřil stávající humanitární problémy, na zvyšující se potřeby přesídlených lidí je ale zároveň kvůli pandemii obtížnější reagovat.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

Nedostatek finančních zdrojů by mohl mít vliv na pozastavení základních služeb uprchlíkům, jako jsou životně důležité programy zaměřené na přístup k přístřeší, vodě, zdravotní asistenci nebo hygienickému zázemí a mnoho dalších, upozornil úřad.

UNHCR podle dnes zveřejněné zprávy zatím obdržel pouze 49 procent z 9,1 miliardy dolarů (téměř 205 miliard Kč), které letos potřebuje na pokrytí svých programů po celém světě. Organizace upozorňuje, že nedostatek financí má nejničivější následky v chudých zemích, kde pandemie narušila ekonomickou rovnováhu, zvýšila míru vnitřní migrace a ztížila možnosti získání azylu.

Zpráva zdůrazňuje, že organizaci se nedostává financí zejména na provoz programů zaměřených na uprchlíky z Afghánistánu, Burundi, Středoafrické republiky, Iráku, Konžské demokratické republiky, Somálska, Jižního Súdánu, Sýrie, Venezuely a běženců, kteří se vydávají na cestu přes Středozemní moře.

UNHCR uvádí, že pokud se nepodaří sehnat potřebné finance, bude muset omezit či pozastavit mnoho svých aktivit. To se týká například pomoci v zimním období zaměřené na lidi přesídlené uvnitř Sýrie a na syrské uprchlíky v okolních zemích. Tato asistence zahrnuje finanční pomoc kvůli zvýšeným nákladům například za topení a dodávky potřebných věcí specifických pro zimu, třeba přikrývky.

Zpráva rovněž konstatuje, že v tomto měsíci bude muset UNHCR omezit pomoc venezuelským rodinám v komunitách v Argentině, Chile, Kolumbii a Ekvádoru, kterým poskytuje finanční pomoc na urgentní výdaje nebo základní potřeby.

Další programy už byly pozastaveny či zredukovány. Například v zařízeních pro uprchlíky z Jižního Súdánu v sousední Ugandě byly omezeny programy psychologické pomoci nebo projekty zabývající se ochranou dětí. Nedostatek financí si také vynutil přerušení několika projektů v nestabilní východní části Konžské demokratické republiky. UNHCR tak musel zastavit poskytování provizorních přístřešků rodinám vyhnaných z domovů v provincii Jižní Kivu nebo plánovanou výstavbu školy pro konžské uprchlické děti v Burundi a Zambii.

Témata: OSN | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 10:39 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Média: Policie v Bělorusku zatýká stávkující a demonstranty

26.10.2020 10:12 Zaměstnanci některých velkých firem v Bělorusku dnes na výzvu opozice odmítli zahájit práci,…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 09:33 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Přes 100 000 Bělorusů demonstrovalo, chystá se národní stávka

25.10.2020 19:39 Aktualizováno Více než 100.000 lidí dnes demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama