Arménie uctí padlé na Karabachu třídenním smutkem, má začít výměna vězňů

V Arménii bude od 19. prosince třídenní státní smutek za padlé během posledních bojů o Náhorní Karabach. Informují o tom dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na premiéra státu Nikola Pašinjana. Ministerský předseda kavkazské země rovněž podotkl, že brzy začne proces výměny vězňů s Ázerbájdžánem, se kterým Arméni svedli letos na podzim nejhorší boje o tuto enklávu od 90. let minulého století.

Nikol Pašinjan
doporučujeme

"Devatenáctý prosinec bude čtyřicátým dnem od ukončení vojenských akcí. Od 19. prosince budou vyhlášeny tři dny smutku, uskuteční se smuteční průvod z náměstí Republiky do pamětního komplexu Jerablur. Budou pořádány i další akce," sdělil dnes národu Pašinjan s odkazem na vojenský hřbitov v Jerevanu, kde Arménie od roku 1988 pohřbívá vojáky padlé na Karabachu.

Arménské úřady tvrdí, že během bojů o Náhorní Karabach zemřelo téměř 3000 lidí, pokračuje však pátrání po nezvěstných, podotkla agentura TASS. Pašinjan rovněž podotkl, že se obě země chystají k brzké výměně válečných zajatců, byť neupřesnil, kdy by se tak mohlo stát.

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry SSSR. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Nejnovější konflikt se rozhořel 27. září. Ukončila ho v listopadu dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky. Arméni museli předat druhé straně správu nad třemi okresy, které měli dosud pod kontrolou. Zůstala jim však většina Náhorního Karabachu. Boje si vyžádaly patrně tisíce životů.

O víkendu se Baku s Jerevanem navzájem obvinily z porušování příměří. Ruské jednotky, které v oblasti mají dohlížet na klid zbraní, větší střety nehlásily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud zamítl Navalného odvolání proti uvalení vazby

28.01.2021 16:44 Aktualizováno Ruský soud dnes zamítl odvolání Alexeje Navalného proti jeho vazbě, informovala ruská média.…

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama