Bacheletová žádá na Moskvě nezávislé vyšetření otravy Navalného

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová se dnes připojila k výzvám adresovaným Moskvě, aby sama provedla nebo aby plně spolupracovala při nezávislém vyšetření "velmi závažného zločinu" spáchaného na představiteli ruské opozice Alexeji Navalném. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Michelle Bacheletová,  je chilská levostředová politička, v letech 2006–2010 prezidentka státu jako první žena v historii země a druhá v Jižní Americe. Dne 15. prosince 2013 byla prezidentkou zvolena podruhé.
doporučujeme

"Popírání potřeby důkladného, nezávislého, nestranného a transparentního vyšetřování tohoto pokusu o vraždu není adekvátní reakce," zdůrazňuje se ve zveřejněném prohlášení vysoké komisařky.

Ruské ministerstvo zahraničí si na středu pozvalo německého velvyslance v Moskvě Gézu Andrease von Geyra k jednání o německých prohlášeních o otrávení Navalného, uvedl dnes list Kommersant na svém webu. Moskva od Berlína podle mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové očekává poskytnutí "všech údajů" a "důkazů", včetně výsledků testů v laboratořích německé armády. "Nastal čas odkrýt karty, protože všem je jasné, že Berlín blufuje," uvedla mluvčí.

Přední kritik ruského prezidenta Vladimira Putina zkolaboval v srpnu v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později, po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny, převezen na berlínskou kliniku Charité. Tam laboratorní testy v těle Navalného objevily stopy otravy. Německá vláda pak po rozborech armádních specialistů oznámila, že šlo o nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz.

Bacheletová uvedla, že nervově paralytické látky a radioaktivní izotopy, jako jsou novičok a polonium 210, jsou sofistikované substance, které lze jen obtížně získat. "To vyvolává řadu otázek. Proč používat takovéto látky? Kdo je používá? Jak je získali?" poznamenala vysoká komisařka.

Poloniem 210 byl v roce 2006 v Londýně otráven bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který intoxikaci podlehl. Z útoku na něj je podezřelý jiný agent ruských tajných služeb Andrej Lugovoj, který je nyní poslancem dolní komory ruského parlamentu.

"Počet případů otravy nebo jiných forem cílených vražedných útoků na současné nebo bývalé ruské občany, ať už v samotném Rusku nebo na cizím území, během posledních dvou desetiletí je hluboce znepokojující," upozornila Michelle Bacheletová.

Moskva stále odmítá, že byl Navalnyj v Rusku otráven. Odvolává se přitom na sdělení lékařů v Omsku, podle nichž tamní laboratorní testy neprokázaly žádnou otravu ani přítomnost toxických látek v těle Navalného nebo na jeho věcech. Ruská strana si rovněž stěžuje, že jí Německo stále neposkytlo žádné důkazy potvrzující tvrzení o otravě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 19:56 Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Švýcarsko uvalilo karanténu na 2500 elitních studentů. Kvůli jejich…

24.09.2020 17:29 Aktualizováno Švýcarské úřady nařídily karanténu 2500 studentů prestižní Hotelové školy v Lausanne. Učinily tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama