Bacheletová žádá na Moskvě nezávislé vyšetření otravy Navalného

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová se dnes připojila k výzvám adresovaným Moskvě, aby sama provedla nebo aby plně spolupracovala při nezávislém vyšetření "velmi závažného zločinu" spáchaného na představiteli ruské opozice Alexeji Navalném. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

"Popírání potřeby důkladného, nezávislého, nestranného a transparentního vyšetřování tohoto pokusu o vraždu není adekvátní reakce," zdůrazňuje se ve zveřejněném prohlášení vysoké komisařky.

Ruské ministerstvo zahraničí si na středu pozvalo německého velvyslance v Moskvě Gézu Andrease von Geyra k jednání o německých prohlášeních o otrávení Navalného, uvedl dnes list Kommersant na svém webu. Moskva od Berlína podle mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové očekává poskytnutí "všech údajů" a "důkazů", včetně výsledků testů v laboratořích německé armády. "Nastal čas odkrýt karty, protože všem je jasné, že Berlín blufuje," uvedla mluvčí.

Přední kritik ruského prezidenta Vladimira Putina zkolaboval v srpnu v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později, po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny, převezen na berlínskou kliniku Charité. Tam laboratorní testy v těle Navalného objevily stopy otravy. Německá vláda pak po rozborech armádních specialistů oznámila, že šlo o nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz.

Bacheletová uvedla, že nervově paralytické látky a radioaktivní izotopy, jako jsou novičok a polonium 210, jsou sofistikované substance, které lze jen obtížně získat. "To vyvolává řadu otázek. Proč používat takovéto látky? Kdo je používá? Jak je získali?" poznamenala vysoká komisařka.

UN Human Rights Chief @mbachelet calls for independent investigation into poisoning of Russian opposition figure Alexei Navalny & expresses concern about lack of accountability for previous poisonings and assassinations https://t.co/kTmqooumD0 pic.twitter.com/OLiIWzoLVY

— UN Human Rights (@UNHumanRights) September 8, 2020

Poloniem 210 byl v roce 2006 v Londýně otráven bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který intoxikaci podlehl. Z útoku na něj je podezřelý jiný agent ruských tajných služeb Andrej Lugovoj, který je nyní poslancem dolní komory ruského parlamentu.

"Počet případů otravy nebo jiných forem cílených vražedných útoků na současné nebo bývalé ruské občany, ať už v samotném Rusku nebo na cizím území, během posledních dvou desetiletí je hluboce znepokojující," upozornila Michelle Bacheletová.

Moskva stále odmítá, že byl Navalnyj v Rusku otráven. Odvolává se přitom na sdělení lékařů v Omsku, podle nichž tamní laboratorní testy neprokázaly žádnou otravu ani přítomnost toxických látek v těle Navalného nebo na jeho věcech. Ruská strana si rovněž stěžuje, že jí Německo stále neposkytlo žádné důkazy potvrzující tvrzení o otravě.

Související

Michelle Bacheletová

Končící Bacheletová vyzvala Putina k ukončení bojů na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin musí přestat útočit na Ukrajinu a ruští vojáci musí odejít z ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží, uvedla dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Všechny strany konfliktu musí za všech okolností respektovat mezinárodní humanitární právo, dodala Bacheletová během živě přenášené tiskové konference. Komisařka ve funkci skončí k 31. srpnu.
Michelle Bacheletová.

OSN má podle Bacheletové věrohodné zprávy o popravách prováděných Tálibánem

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. Jde podle ní mimo jiné o mimosoudních popravy civilistů a bývalých příslušníků afghánských bezpečnostních sil a také o omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu.

Více souvisejících

Michelle Bacheletová Alexej Navalnyj Rusko OSN Novičok (nervový plyn)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy