Běloruský student u soudů pyká za demonstrace i práci pro KGB

Běloruský vysokoškolák Jan Salanovič byl od začátku listopadu již šestkrát odsouzen za účast na nepovolených demonstracích celkem k 86 dnům vězení, upozornil opoziční list Naša Niva. Zvláštní přísnost běloruské justice v tomto případě list vysvětlil tím, že Salanovič si jako student čtvrtého ročníku již našel práci - a to právě u běloruské tajné policie, která si ponechala název i zkratku obávané sovětské předchůdkyně: KGB.

Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. (29. 11. 2020).
doporučujeme

Policisté poprvé zadrželi studenta informatiky 1. listopadu na jedné z demonstrací proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka, který Bělorusku vládne již 26 let. Pak ho převezli agenti KGB, kterým se student pod tlakem výpisů ze svého mobilního telefonu přiznal k účasti na celkem 15 demonstracích. Od té doby jej z vyšetřovací vazby každých pár dní odvážejí k soudu, aby si vyslechl další a další rozsudky odsuzující jej k několikadenním trestům vězení.

U těchto soudů, řešících případy ve správním řízení, může být delikvent odsouzen k nejvýše 90 dnům za mřížemi dohromady. Pak jej musí propustit z vězení na svobodu alespoň na jeden den. Ale pak jej mohou znovu odsoudit k dalším trestům. Studentova matka se tak obává, že peripetie potomka zdaleka nekončí.

"Jak si vysvětlit takovou krutost vůči studentovi? Možná to souvisí s Janovou prací. Od 1. září se zaměstnal u KGB," poznamenal deník Naša Niva. Jan byl podle své matky loni v létě u KGB na praxi jako budoucí inženýr a letos mu nabídli poloviční úvazek ve vědeckotechnickém středisku KGB, s čímž souhlasil.

"Zní to divně, ale střet zájmů necítil. Když šel na demonstraci, tak jsem se ho ptala, zda chápe, kde pracuje a kam jde? Jan odpovídal, že ano," řekla Olga Salanovičová. Syn se od zatčení směl poprvé sejít s advokátem až minulý pátek. Vzkázal, že jej prý ve věznici nebijí, ale ještě mu nedovolili ani jednou jít procházku na vězeňském dvoře, ani nemohl využít sprchy.

Jednadvacetiletého studenta běloruští ochránci lidských práv z nevládní organizace Vjasna uznali za 145. politického vězně v zemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama