Boje v Donbasu nabírají na síle, Ukrajina chce rozšířit misi OBSE

Kvůli neutuchajícímu násilí v Donbase, kde proti sobě stojí ukrajinská vojska a proruští separatisté, chce Ukrajina rozšířit mandát mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v zemi. Podle deníku Ukrajinska pravda to dnes po setkání s předsedou organizace prohlásil ministr zahraničí Vadym Prystajko. Jen v neděli bylo příměří na východě Ukrajiny porušeno v 11 případech.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Šéf ukrajinské diplomacie po schůzce s nynějším předsedou OBSE a současně albánským premiérem Edim Ramou uvedl, že pozorovatelé mise by měli být v konfliktní oblasti přítomni ve větším počtu, 24 hodin denně a mělo by se zlepšit i jejich vybavení, aby dokázali zaznamenat porušování příměří a dbát na jeho dodržování.

V neděli byl klid zbraní v Donbase porušen hned 11krát a při dělostřeleckém útoku povstalců zemřel jeden ukrajinský voják, uvedla dnes agentura Unian.

Zprostředkovatelská mise OBSE je na Ukrajině přítomna od roku 2014, kdy na východě země vypukly boje mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a Ruskem podporovanými separatisty. Ty si dosud vyžádaly na 13.000 mrtvých. Pozorovatelé mají za úkol sledovat situaci na Ukrajině obecně a zejména pak v oblasti bojů. Organizace by rovněž měla zprostředkovávat dialog mezi oběma stranami konfliktu. Podle agentury AP vyprší její mandát 31. března.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama