Borrell: Ruské omezení letů působí vážné potíže, eskalaci nelze vyloučit

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell se obává možné eskalace sporu okolo běloruského vzdušného prostoru, do něhož se ve čtvrtek vložila Moskva. Borrell dnes prohlásil, že ruské rozhodnutí neumožnit přistát některým aerolinkám v Moskvě způsobilo na unijní straně velké komplikace. Ruská prezidentská kancelář dnes podle agentury TASS ale uvedla, že nevidí důvod pro vznik nových problémů ve vztahu Ruska a Evropské unie.

Eurozpravy.cz

Úřad pro leteckou dopravu Rosaviacija dnes oznámil, že průtahy ve vydávání povolení k příletu způsobuje skutečnost, že kvůli snaze leteckých společností vyhnout se Bělorusku a zvolit náhradní trasu dostává velké množství žádostí. Také ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov ubezpečil, že situaci, kdy Moskva odmítla přijmout lety z Evropské unie, zavinily technické problémy. Ty podle něj souvisejí konkrétně s tím, že je třeba určit náhradní místa, kterými letadla vstupují do ruského vzdušného prostoru.

Prezidenti a premiéři členských zemí EU v pondělí rozhodli o nových sankcích proti běloruskému režimu, který přinutil nouzově přistát civilní letoun s novinářem a opozičním aktivistou Ramanem Pratasevičem, jehož úřady uvěznily. Řada unijních zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území, přepravci z EU se navíc začali vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru.

Rusko, které je hlavním spojencem běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, ve čtvrtek znemožnilo přistát v Moskvě rakouským aerolinkám. Povolení nezískala ani francouzská společnost Air France, jejíž stroje se na cestě do Moskvy chtěly vyhnout Bělorusku. Aerolinky kvůli tomu ruší lety do ruské metropole.

"Bylo to velké narušení leteckého provozu. My ale stále nevíme, jestli jde o jednotlivé případy, nebo to bude obecný krok ruských úřadů," řekl před dnešním neformálním jednáním unijních ministrů obrany v Lisabonu Borrell. Dodal, že riziko eskalace ve vztahu k Rusku nelze vyloučit.

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija projednává možnost používat při příletu do Ruska jinou trasu než tu přes Bělorusko a v nejbližší době evropským aeroliniím takové přílety povolí, napsal server RBK s odvoláním na zdroj blízký ruskému ministerstvu dopravy. Agentura TASS informovala, že Rusko dalo dnes zelenou letu společnosti Austrian Airlines z Vídně do Moskvy, který se plánuje vyhnout Bělorusku. Austrian Airlines ale podle agentury upřesnily, že toto povolení se zatím nevztahuje na další lety. Naopak francouzské aerolinky Air France dnes podle agentury AFP informovaly o zrušení dalšího svého letu do Moskvy kvůli chybějícímu ruskému souhlasu.

Témata: EZ

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Související:

Právě se děje