Bosna má nedostatek vakcín. Vláda chce od občanů radu, jak je sehnat

Premiér jednoho ze dvou hlavních správních celků Bosny Fadil Novalić při projevu v parlamentu vyzval občany, aby mu poradili s obstaráváním vakcín proti covidu-19. Bosně, která se potýká s prudkým nárůstem počtu nakažených i zemřelých po nákaze koronavirem, se dlouhodobě nedostává očkovacích látek a hromadná vakcinace je tu stále v nejranější fázi.

"Vyzývám všechny, aby přišli s nápady ohledně možnosti nákupu vakcín proti covidu-19," citovala bosenská média premiéra bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny, která spolu s Republikou srbskou tvoří stát Bosna a Hercegovina. "Otevřeli jsme veškeré (komunikační) kanály, ale i laici mohou vidět, že velkoprodejci nehrají, dokud se zboží nebude prodávat na volném trhu," dodal Novalić.

Teprve minulý týden získala Bosna první desítky tisíc vakcín z mezinárodního programu COVAX, který zaštiťuje Světová zdravotnická organizace a který má zajistit dodávky vakcíny i středně a nízkopříjmovým zemím. Program se nicméně dlouhodobě potýká s nedostatkem vakcín.

Do té doby se úřady ve Federaci musely spoléhat na vakcíny AstraZeneca, které jí začátkem tohoto měsíce darovalo Srbsko. Republika srbská očkuje ruskými vakcínami Sputnik V, které si zajistila z Ruska po vlastní ose. V neděli do Sarajeva dorazilo 30.000 vakcín darovaných Tureckem. Evropská komise v pondělí přislíbila, že sedmadvacítka balkánským státům mimo Evropskou unii v první půli dubna daruje 650.000 vakcín Pfizer/BioNTech.

Novaličova vláda se snažila zajistit vakcíny na volném trhu i skrze dohody se soukromými dodavateli, zatím však neúspěšně. Mnoho obyvatel se proto raději jezdí očkovat do sousedního Srbska, které patří k nejrychleji očkujícím státům v Evropě a momentálně umožňuje i vakcinaci cizinců.

Někteří analytici hodnotí neschopnost Federace i Bosny jako takové zajistit pro obyvatelstvo dostatek vakcín jako průvodní jev postupného rozkladu politického systému, který je do značné míry zablokovaný kvůli neschopnosti tří hlavních etnik domluvit se na společném postupu, a to nejen v otázkách pandemie. Sám Novaličův kabinet vládne od roku 2018 bez důvěry federálního parlamentu.

Bosna a Hercegovina je v přepočtu na obyvatele pandemií jednou z nejvíce postižených zemí na světě. Zdravotnické úřady v úterý hlásily 1867 nových případů nákazy koronavirem a dalších 92 úmrtí spojených s covidem-19 za posledních 24 hodin. Země s 3,3 milionu obyvatel dosud zaznamenala bezmála 168.000 případů koronavirové infekce a více než 6500 zemřelých.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy