EU zahájí přístupová jednání s Bosnou. Nedostatkům navzdory

Lídři Evropské unie dali zelenou zahájení přístupových jednání s Bosnou a Hercegovinou. Mimo Kosovo jde o poslední zemi jihovýchodní Evropy, která dosud jednání nezahájila. 

Ze summitu v Bruselu toto rozhodnutí ohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. „Gratulujeme! Vaše místo je v evropské rodině. Dnešní rozhodnutí je klíčovým krokem vpřed na vaší cestě do EU,“ napsal Michel na sociální síti X.

Podle serveru RFE/RL se lídři shodují na tom, že Bosnu ještě čeká dlouhá cesta. Nyní je hlavní část práce na Evropské komisi a samotné zemi, aby vůbec jednání mohla začít. „Evropská rada vyzývá Evropskou komisi, aby připravila vyjednávací rámec k jeho schválení v Radě v momentě, kdy budou učiněny všechny relevantní kroky z doporučení Komise z 12. října 2022,“ uvedla Evropská rada v prohlášení.

Rozhodnutí přivítala také předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Samozřejmě, větší pokrok je nutný k připojení do unie. Ale země ukazuje, že je schopná splnil kritéria členství a aspirace svých občanů na to, aby byla členem naší rodiny,“ řekla na jednání Evropského parlamentu z minulého úterý.

Přední evropští politici a diplomaté tvrdí, že Bosna a Hercegovina učinila za poslední rok větší pokrok než za předchozích deset let. Aby mohlo dojít k vytvoření vyjednávacího rámce, Bosna musí ještě splnit 14 priorit určených Evropskou komisí. Jednání tedy nebudou zahájena ihned, jejich příprava potrvá minimálně několik měsíců, možná let.

Bosenské členství má napříč členskými státy EU velkou podporu. Některé z nich ale přesto mají obavy, že proces je příliš rychlý. Jak píší Euronews, například Dánsko a Nizozemsko vyjádřily obavy z toho, že Bosna má problémy s ústavními a volebními reformami. U nich se totiž očekávalo, že je dokončí ještě před započetím přístupových jednání.

Přesto třeba Nizozemci v čele s premiérem Markem Ruttem postup EU schválili. „Podporujeme výzvu Komise k otevření jednání. Ale je nutné, aby Bosna udělala o mnoho víc,“ uvedl.

Bosna se v současné době spoléhá především na podporu jiných států v rámci Evropské unie, která jsou označovány jako „přátelé Bosny“. Patří mezi ně například Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko a Slovensko.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy