Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit pravidla karantény. Naznačil to dnes britský premiér Boris Johnson. Lidé přijíždějící do Británie ze zahraničí by podle něj mohli karanténu trávit v hotelích.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Johnson řekl, že zvažuje zpřísnění karanténních pravidel pro cestující do Británie. Je třeba si uvědomit, že je tu "přinejmenším teoretické nebezpečí", že přichází nová varianta, která maří očkování, varoval Johnson. Proto země musí mít toto nebezpečí pod kontrolou.

Nové mutace viru otvírají vyhlídky na mnohem delší boj s patogenem, než se dosud předpokládalo. I vědci se obávají, že mutace by mohly být smrtelnější a vakcíny proti nim méně účinné.

"Chceme mít jistotu, že ochráníme naše obyvatele, že ochráníme tuto zemi před reinfekcí ze zahraničí," řekl Johnson. "Potřebujeme řešení," dodal.

Johnson řekl, že britská vláda zvažuje možnost vyčlenění "karanténních hotelů", v nichž by cestovatelé ze zahraničí platili za izolaci. "Nápad podívat se na hotely je jistě něco, na čem nyní aktivně pracujeme," řekl Johnson.

Nyní pro lidi cestující do Británie bez ohledu na negativní test předkládaný po příjezdu čeká povinná desetidenní karanténa, kterou ale lze za určitých podmínek přerušit dříve.

Přísnější karanténa by podle zpravodajské televize ITV mohla být podobná jako v Austrálii, kde lidé přijíždějící ze zahraničí musí strávit v hotelu alespoň 14 dní. Britská vláda by podobu opatření měla oznámit v úterý.

Británie oproti zemím Evropské unie poměrně masivně očkuje, je však také zemí, kde se poprvé objevila nová výrazně nakažlivější mutace koronaviru. Johnson dnes řekl, že Británie směřuje k naplnění cíle oočkovat zranitelné skupiny do 15. února.

Podle vědců se dokáže vyhnout protilátkám mutace, která byla identifikována v Jihoafrické republice. Panují proto obavy, že stávající vakcíny, nebo ty, které jsou teprve ve fázi vývoje, by mohly být proti ní méně účinné.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes prohlásil, že nové infekčnější mutace nutí vládu k větší opatrnosti, pokud jde o rozvolňování restrikcí. Podle britské vlády je nakažlivější mutace také možná o 30 procent smrtonosnější než původní kmen.

"Není pochyb o tom, že nová varianta učinila tento boj mnohem obtížnějším," řekl Hancock na tiskové konferenci. "Zásadním vzkazem je, že musíme být obezřetní," zdůraznil Hancock.

Ministr zároveň upozornil, že v anglických nemocnicích je 37.000 pacientů s koronavirem a "více lidí na ventilátorech, než kdykoli za celou tuto pandemii".

Počty nových případů koronavirové nákazy sice v Británii klesají, ale počet lidí v nemocnicích je nadále vysoký, stejně jako počty zemřelých. Dnes do britských statistik přibylo 22.195 nakažených a 592 zemřelých. Celkový počet úmrtí se blíží 100.000 a je čtvrtý nejvyšší na světě.

Sousední Francie hlásí více než 1000 nově hospitalizovaných lidí za poslední dva dny, což je největší nárůst od poloviny listopadu. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče poprvé od 9. prosince překročil 3000.

Stále více zdravotnických expertů ve Francii volá po třetím lockdownu, ale podle místních médií se chce prezident Emmanuel Macron tvrdé celoplošné karanténě vyhnout. Doufá přitom, že zabere zákaz nočního vycházení, který země zavedla před deseti dny.

Ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, tedy asi o dva miliony více než Británie, přibylo za posledních 24 hodin 4240 nových případů koronavirové nákazy. Dohromady už ve Francii testy infekci prokázaly ve více než třech milionech případů, v Británii dokonce u téměř 3,7 milionu. Oficiální počet zemřelých s covidem dnes ve Francii vzrostl o 445 na 73.494.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama