Británie hlásí dalších 881 mrtvých. Pohyb bude omezen dál

Nejméně 7978 pacientů s pozitivním testem na koronavirus už zemřelo v nemocnicích v Británii. Oficiální bilance se za poslední den zvýšila o 881 případů, tedy o něco méně než o den dříve. Nových případů infekce dnes britská vláda ohlásila 4344, což je rovněž ve srovnání se středou nižší číslo. Britský ministr zahraničí Dominic Raab nicméně na tiskové konferenci oznámil, že vývoj zatím není takový, aby mohla být uvolňována omezení pohybu obyvatel.

Karanténní režim platí v Británii od 23. března. Britský premiér Boris Johnson jeho zavedení oznamoval s tím, že opatření by mohlo být po třech týdnech přehodnoceno. Raab ovšem nyní dal jasně najevo, že restrikce zůstanou beze změn i příští týden. "Ještě to nemáme za sebou. Musíme vytrvat," řekl novinářům.

"První signály naznačují, že (opatření) jsou účinná," citovala zpravodajská společnost BBC šéfa diplomacie, který po hospitalizaci Johnsona tento týden převzal řízení kabinetu. Raab ovšem dodal, že počet úmrtí na nemoc covid-19 je stále na vzestupu a že karanténní režim bude muset pokračovat "dokud nebudeme mít důkazy, že jsme se posunuli za vrchol".

Dnešní denní přírůstek vládního součtu obětí je o 57 případů nižší než ten středeční, čísla z posledních tří dnů jsou ale zároveň výrazně vyšší než ta z minulého týdne. V britských nemocnicích už na covid-19 umřelo na 8000 lidí, skutečný počet obětí nemoci z koronaviru SARS-CoV-2 je ovšem s největší pravděpodobností výrazně vyšší vzhledem k úmrtím mimo nemocniční prostředí. Například francouzská vláda už eviduje přes 3000 úmrtí v domovech pro seniory a dalších podobných zařízeních.

Televize Sky News dnes informovala, že covid-19 v Británii podlehl také lékař, který minulý měsíc vyzýval premiéra Johnsona, aby urychleně zajistil ochranné pomůcky pro všechny pracovníky státního zdravotnického systému NHS. Později byl 53letý Abdul Mabud Chowdhury hospitalizován kvůli nákaze koronavirem; urolog a otec dvou dětí zemřel po 15 dnech.

Související

Keir Starmer (labouristi)

Keir Starmer čelí krizi druhého roku vlády. Nespokojenost s ním prudce stoupá

Britský premiér Keir Starmer vstupuje do druhého roku ve funkci za mimořádně složitých okolností. Po vítězství v loňských parlamentních volbách, které skončily historickým sesazením konzervativců, čelí lídr labouristů narůstající nespokojenosti ve vlastní straně i v široké veřejnosti. Jak ukazuje poslední politický vývoj, naděje na rychlé změny se rychle vytrácejí a nálada v zemi se zhoršuje.

Více souvisejících

Velká Británie Dominic Raab Boris Johnson Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 13 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy