Británie po kritice ustoupila. Zkrátí karanténu pro navrátilce ze Španělska

Británie se chystá upravit pravidla karantény pro cestovatele ze Španělska, na něž se od neděle vztahuje povinnost dvoutýdenní izolace.

Španělské letovisko Benidorm
doporučujeme

Turisté, kteří se budou moci prokázat negativním testem na koronavirus, budou mít karanténu zkrácenou ze 14 dní na deset, napsal dnes server The Telegraph

O povinné dvoutýdenní karanténě pro všechny, kdo se vracejí ze Španělska, rozhodl Londýn poměrně náhle v sobotu, a to s platností od neděle. Argumentoval přitom rostoucími počty nakažených. Nové pravidlo zaskočilo desetitisíce britských turistů, kteří ve Španělsku tráví dovolenou nebo se tam teprve chystají, a bylo překvapením i pro španělský turistický sektor.

Madrid okamžitě začal usilovat o to, aby britské úřady z nového nařízení o karanténě vyjmuly alespoň turisty na hojně navštěvovaných Baleárských a Kanárských ostrovech, kde je v současnosti počet nakažených virem SARS-CoV-2 velice nízký. Británie nicméně do svého varování, aby její občané do Španělska cestovali jen v nejnutnějších případech, ostrovy zahrnula.

"Po mém soudu je to chyba," řekl v pondělí španělský premiér Pedro Sánchez, podle něhož se Londýn rozhodl nesprávně na základě čísel o celkovém počtu nakažených v celé zemi. "Ve velké části Španělska je výskyt (viru) mnohem nižší, než v samotném Spojeném království," upozornil Sánchez.

Náměstek britské vlády Simon Clarke dnes v odpovědi na Sánchezovo vyjádření řekl, že Londýn na rozdíl od Madridu rozhodnutí o karanténě považuje za přiměřené a správné.

Britové tvořili loni pětinu zahraničních turistů ve Španělsku a výpadek způsobený povinnou karanténou nejspíš dál prohloubí ztráty v turistickém sektoru už tak vážně poznamenaném koronavirovou krizí. V pondělí španělská asociace hotelů CEHAT navrhla, že by hotely mohly turistům hradit náklady za testy na koronavirus, aby je pomohly přesvědčit, že dovolená ve Španělsku je bezpečná.

Podle údajů Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC) nyní ve Španělsku připadá na 100.000 obyvatel 35,1 případů nákazy koronavirem, v Británii je to 14,7 nakažených na 100.000 lidí. Ve Španělsku infikovaní přibývají zejména v Katalánsku, Aragonii a v Madridu. Na Baleárských ostrovech je nyní pouze 122 nakažených, na Kanárských ostrovech 185, uvedl list El Mundo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku zadrželi šéfku volební kampaně Cichanouské, ta kandiduje proti…

08.08.2020 18:46 V Bělorusku dnes zadrželi šéfku volební kampaně prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské.…

Neobvyklý "úlovek" v Londýně. Policie na jedné adrese zajistila 118…

08.08.2020 16:18 Londýnská policie zajistila na jedné adrese 118 kradených jízdních kol. To představuje neobvykle…

Ukrajina zavírá přechody na Krym, chce tak zabránit šíření koronaviru

08.08.2020 15:37 Ukrajinská vláda dnes oznámila, že dočasně uzavře hraniční přechody na Krym s cílem zabránit…

Revolta proti Putinovi. V Chabarovsku se opět protestovalo kvůli zatčení…

08.08.2020 12:36 Několik tisíc demonstrantů dnes opět protestovalo v Chabarovsku na ruském Dálném východě proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama